Japończycy budują satelitę z drewna; wkrótce trafi na orbitę

Naukowcy z Japonii chcą zbudować satelitę LignoSat wykonanego z materiału pochodzącego z Magnolii. Planują wystrzelić go w kosmos już w przyszłym roku.

Obecnie budowane satelity wymagają zastosowania kosztownych materiałów, które zapewniają im przetrwanie przez długi czas w warunkach próżni. Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kyoto uważają jednak, że równie dobrym materiałem do budowy satelitów może być drewno. Zamierzają udowodnić swą tezę i w przyszłym roku wystrzelą w kosmos urządzenie o nazwie LignoSat, wykonane z takiego właśnie materiału.

Do tego niezwykłego eksperymentu przygotowują się już od dłuższego czasu, a pierwszym etapem realizacji planu było ustalenie który gatunek drewna się do tego nadaje. Przez 10 miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badano więc trzy różne gatunki drzewa, sprawdzając ich wytrzymałość na trudne warunki. Eksperyment wykazał, że Magnolia jest najbardziej wszechstronna.

Analiza wykazała, że magnolia nie ulega rozkładowi, ani też nie pęka, łuszczy się oraz nie wypacza. Badanie wykazało również, że masa próbek przed i po wystawieniu ich na działanie próżni, pozostała bez zmian.

Mogłoby się wydawać, że drewno to nienajlepszy materiał do budowy satelitów, lecz jest inaczej. Nie tylko łatwiej je pozyskać od obecnie używanych stopów metali, ale kosztuje również dużo mniej. Poza tym jest lekkie i elastyczne, zaś podczas wejścia w atmosferę całkowicie się spali, zmniejszając zagrożenia związane z wycofaniem satelity z eksploatacji. Obecnie kieruje się je nad oceany, aby rozpędzone do dużej prędkości kawałki metalu nie narobiły szkód. Choć elektronika nie uległaby całkowitemu zniszczeniu, to w przypadku urządzenia wykonanego z drewna, ryzyko byłoby znacznie mniejsze.

Japońska agencja kosmiczna JAXA, wspólnie z NASA planuje wystrzelić w kosmos pierwsze drewniane satelity LignoSat już w przyszłym roku. Takie urządzenia przydadzą się radioamatorom, a także posłużą do edukacji studentów.

LignoSat
Źródło: NASA

You may also like...