Nowe możliwości funkcji Live Transcribe ułatwią życie niesłyszącym

Stworzona przez Google funkcja Live Transcribe, zwiększa swe możliwości. Nie tylko dostarczy transkrypcję mowy, ale też opisze wszystkie dźwięki otoczenia.

Ze smartfonów korzystają także użytkownicy niepełnosprawni, a tymczasem funkcjonalność sprzętu nie zawsze jest w stanie zaspokoić ich potrzeby. Google na szczęście zaczyna dostrzegać, że takie osoby również używają sprzętu mobilnego i przygotowuje nowe opcje, które im to ułatwią.

Jedną z nich jest funkcja Live Transcribe, którą niedawno otrzymał Android. Opcja zaprezentowana kilka miesięcy temu, powstała po to, by osoby niedosłyszące mogły bez trudu porozumiewać się ze słyszącymi. Wykorzystując technologię rozpoznawania mowy działającą w chmurze, funkcja w czasie rzeczywistym dostarcza transkrypcję rozmowy. Innymi słowy, przekłada to co słyszy na tekst, wyświetlany następnie na ekranie telefonu.

Takie coś potrafi jednak zwykły Asystent Google, więc amerykański koncern postanowił rozszerzyć możliwości nowej funkcji. Dzięki systemowi uczenia maszynowego, Live Transcribe będzie dodatkowo dostarczało transkrypcję wszystkich dźwięków otoczenia.

Przypomina to rozwiązanie, które stosowane jest w filmach dla niesłyszących, gdzie napisy informują np., o szczekającym psie, grającym telewizorze, strzale z pistoletu itp. Tyle że nowa funkcja będzie to robić na bieżąco i w czasie rzeczywistym. To bardzo istotne dla osób niesłyszących, gdyż dźwięki często mogą być istotne dla ich bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli jest to np., zbliżający się samochód, pękająca szyba w mijanej witrynie sklepowej itp.

Funkcja pozwoli użytkownikom skopiować zapis transkrypcji i przechowywać go przez maksymalnie trzy dni. Przyda się więc nie tylko osobom niedosłyszącym i głuchym, ale może pomóc w nauce języków obcych.

Nowe możliwości funkcji Live Transcribe będą udostępnione użytkownikom już w przyszłym miesiącu.

Live Transcribe

Źródło: Blog.google

You may also like...