Lotem bliżej, czyli zbuduj sobie samolot

Patrząc na poranne korki, w których spędzają mnóstwo czasu kierowcy w wielkich miastach, aż chciałoby się posiadać maszynę, w której można by rozłożyć skrzydła i wzbić się w powietrze. Okazuje się, że takie maszyny istnieją.

Co prawda nie produkuje ich Mercedes, czy BMW, ale istnieją na świecie konstruktorzy, którzy realizują własne wizje zbudowania pojazdu, pozwalającego poruszać się zarówno po drogach, jak i potrafiącego wzbić się w powietrze.

Do grona takich osób należy Stefan Klein, który od 20 lat zajmuje się konstruowaniem samolotu o nazwie Aeromobil i obecnie ma na tapecie jej wersję 2.5. Pojazd, mimo iż wciąż w fazie prototypu, jest w pełni funkcjonalny. Wyposażono go w silnik napędzający przednie koła i pozwalający wzbić się w powietrze, jak również składane skrzydła.

Maszyna waży łącznie 450 kilogramów i napędzana jest 100-konnym, chłodzonym wodą silnikiem Rotax 912. Umieszczono go za siedzeniami i wyprowadzono dwa wały napędowe, jeden poprowadzony do śmigła, zaś drugi do przednich kół. Aby zapewnić pojazdowi odpowiednią sztywność, a jednocześnie niską wagę, projektant zastosował szkielet ze stalowych rurek oraz karoserię z włókien węglowych.

Aeromobil 2.5 jest pojazdem dwumiejscowym i co interesujące, w kokpicie posiada dwie kierownice. Jedna z nich przeznaczona jest do kontrolowania lotu, zaś druga do kierowania nim podczas jazdy po ziemi.

Samolot może osiągnąć maksymalną prędkość 200 km/h oraz zasięg 700 km. Co istotne używa zwykłego paliwa, a więc można go zatankować na zwykłej stacji benzynowej, a do tego jest tańszy w eksploatacji. Być może za kilka lat będziemy przemieszczać się takimi pojazdami.

Źródło: Aeromobil.com

You may also like...