Luka w iOS 9 pozwala obejść blokadę ekranu

Kilka dni temu informowałem o luce pozwalającą obejść blokadę ekranu w urządzeniach z Androidem. Bardzo podobna luka została właśnie odkryta w systemie iOS 9, który Apple niedawno udostępnił posiadaczom swych urządzeń.

Parę dni temu Apple wypuściło najnowszą wersję swej mobilnej platformy iOS 9. Jak to zwykle w przypadku produktów tej firmy bywa, jest ona pełna błędów. Użytkownicy, którzy zainstalowali aktualizację narzekają na ciągłe problemy, m.in. zawieszanie się sprzętu, spowolnienie jego działania itp.

Najpoważniejszym zagrożeniem może być jednak luka pozwalająca obejść blokadę ekranu iPhone’a. Hakerzy, którzy przyjrzeli się iOS 9, odkryli dziurę, umożliwiającą całkowite obejście tej blokady, dając nieuprawnionej osobie dostęp do smartfona. Najgorsze jest to, że luka znajduje się w najnowszej aktualizacji iOS 9.0.1, więc nawet jeśli ją zainstalujecie, Wasz iPhone 6s nadal nie będzie bezpieczny.

Luka jest bardzo łatwa do wykorzystania. Wystarczy po prostu, że haker wielokrotnie wpisze błędne hasło, a następnie w odpowiednim momencie uruchomi Siri. Na szczęście dostęp do telefonu jest w pewnym stopniu ograniczony, gdyż dotyczy jedynie aplikacji Messages. To jednak wystarczy, by haker zyskał dostęp do naszych kontaktów oraz zdjęć. Wiele osób trzyma w kontaktach ważne dane, takie jak numer konta bankowego, numer ubezpieczenia społecznego, a nawet hasło, wiec zagrożenie jest spore.

Doraźnym rozwiązaniem problemu jest wyłączenie dostępu do Siri z poziomu zablokowanego ekranu. Całkowicie rozwiąże go jednak dopiero poprawka, nad którą pracuje Apple.

Źródło: Macnn.com

You may also like...