Drukarka Big Delta zbuduje dom z gliny i błota

Każdy kto kiedyś budował dom wie, jak bardzo kosztowne jest to przedsięwzięcie. Nie mówiąc już o znalezieniu ekipy, która zrobi co do niej należy, nie wynosząc połowy materiałów. Nowoczesna technologia w tej kwestii może jednak okazać się bardzo pomocna. Dzięki niej, specjalna drukarka 3D zbuduje nam dom z gliny i błota.

Big Delta to ogromna, 12-metrowej wysokości drukarka 3d zbudowana przez inżynierów włoskiej firmy WASP (World’s Advanced Saving Project), która powstała jako narzędzie umożliwiające budowę tanich domów dla krajów trzeciego świata. Nowy model drukarki jest znacznie większy od ubiegłorocznego urządzenia. Te miało wysokość 4,5 metra i było w stanie produkować dość proste konstrukcje. Kolejna generacja została zaprojektowana w taki sposób, by wznieść funkcjonalną konstrukcję. A jej koszty będą nieporównywalnie niższe w porównaniu do budowy tradycyjnego domu.

Istotną pozycję w kosztach budowy domu zajmują materiały. Dlatego drukarka w roli budulca wykorzystuje błoto, glinę oraz włókna naturalne wzmacniane chemicznymi dodatkami, a także niewielką ilością cementu. Dzięki temu może szybko stworzyć schronienia dla ofiar klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, tornada lub trzęsienia ziemi, których domy zostały zniszczone przez siły natury. Jej praca nie wymaga też wiele energii, gdy zużywa jedynie 10 W, a największą zaletą drukarki jest to, że materiałów nie trzeba dowozić na plac budowy, ponieważ większość z nich jest ogólnie dostępna i można je znaleźć praktycznie wszędzie.

Pierwsze domy wykonane przy użyciu drukarki Big Delta powstaną w Iglesias, mieście zlokalizowanym na południowym wybrzeżu Sardynii. Więcej informacji na temat nowego modelu drukarki znajdziecie na stronie producenta.

drukarka 3D

drukarka 3D

drukarka 3D

drukarka 3D

drukarka 3D

Źródło: Wasproject.it

You may also like...