Google zapłaci Francji miliard euro zaległych podatków

Google musi zapłacić Francji zaległe podatki. Amerykańska firma zapłaci niemal miliard euro, a kwota ta zawiera 465 mln podatków oraz 500 mln euro grzywny.

Europa zaczyna coraz sprawniej ściągać podatki od dużych, amerykańskich koncernów technologicznych. Jedną z firm, która będzie musiała teraz uregulować zaległe zobowiązania jest Google. Po czteroletnim śledztwie francuski sąd uznał, że amerykański koncern nie zadeklarował w pełni swojej działalności podatkowej w tym kraju. Internetowy gigant będzie więc musiał zapłacić niemal miliard euro. Na kwotę tę składa się 465 mln zaległych podatków oraz grzywna w wysokości 500 mln euro.

Status podatkowy Google w Unii Europejskiej już od lat jest przedmiotem sporu. Mimo rozległych biznesów prowadzonych na Starym Kontynencie, koncern płaci w poszczególnych krajach europejskich bardzo niskie podatki. Wykorzystuje bowiem luki podatkowe, wykorzystując w tym celu oddział w Irlandii, który oferuje koncernom bardzo korzystne warunku.

Francja początkowo domagała się od koncernu kwoty 1,6 mld euro. Walkę z firmą rozpoczęto już kilka lat temu. Dlatego w 2016 roku lokalna policja dokonała przeszukania w paryskiej siedzibie głównej koncernu, a wówczas sąd poszedł firmie na rękę. Domagał się jedynie zapłacenia zaległych podatków za lata 2005-2010, darując jej karę.

Nie jest to pierwsze zwycięstwo w podobnej sprawie, odniesione przez europejskie państwa w walce z Google. W styczniu Wielka Brytania wywalczyła od koncernu 130 mln funtów zaległych podatków. Natomiast w maju Włochy odzyskały ponad 300 mln euro.

Niewykluczone, że teraz francuski rząd zajmie się innymi koncernami technologicznymi. I będzie na tym polu coraz skuteczniejszy, gdyż niedawno uchwalono tam nowe, znacznie surowsze przepisy podatkowe.

google

Źródło

You may also like...