Magazyn energii Tener Stack może zasilać dom przez sześć lat
CATL zaprezentowało nowy magazyn energii Tener Stack, przeznaczony do zastosowań domowych. Urządzenie o pojemności 9 MWh, może zasilać przeciętny dom do sześciu lat.
Podczas zorganizowanych w Monachium targów Electrical Energy Storage (EES) 2025, firma CATL pokazała przełomowy magazyn energii, do magazynowania prądu z odnawialnych źródeł. Według producenta, urządzenie o pojemności 9 MWh, jest w stanie zasilać przeciętny dom przez okres do sześciu lat. Może też naładować 150 razy auto elektryczne, zanim skończy mu się energia.
Tener Stack zasili nasz dom przez 6 lat
Odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne lub wiatraki, są świetnym sposobem produkcji prądu na nasze potrzebny. Niestety mają jedną kluczową wadę, jaką jest brak możliwości magazynowania wytworzonej energii, by można było z niej korzystać gdy zajdzie słońce lub ucichnie wiatr. Rozwiązaniem tego problemu są magazyny energii, jednak ich pojemność jest stosunkowo mała, a ceny bardzo wysokie. Producenci prezentują jednak coraz bardziej zaawansowane rozwiązania w tej materii, które mogą magazynować coraz więcej energii. Jednym z nich jest Tener Stack, opracowany przez inżynierów firmy CATL.
Bank energii wykorzystuje ostatnie przełomowe odkrycia firmy w dziedzinie chemii i pakowania akumulatorów, które pozwalają na znaczne zwiększenie gęstości energii, a tym ich samym pojemność. To sprawia, że całość można zmieścić w klasycznym 6-metrowym kontenerze.
Zastosowanie interfazy elektrolitu stałego CATL oraz innych innowacyjnych technologii, pozwala utrzymywać w ryzach utlenianie wysoce aktywnego litu w akumulatorach LFP, zapobiegając niekontrolowanej temperaturze i spowalniając degradację pojemności. Dzięki temu firma CATL po raz pierwszy udzieliła 5-letniej gwarancji na system Tener i 20-letniej gwarancji całkowitej.
Darmowy prąd i jazda autem
Producent zapewnia, że Tener Stack jest w stanie zasilić przeciętny dom jednorodzinny przez okres do sześciu lat. Przy czym w ogniwach systemu nie dojdzie do pogorszenia pojemności. Może również naładować do 150 pojazdów elektrycznych, przy obecnym średnim rozmiarze baterii samochodów elektrycznych.

System zbudowano z ogniw akumulatorowych LFP, podobnych do tych w popularnych mobilnych elektrowniach. CATL udało się jednak zwiększyć wykorzystanie przestrzeni o 45%, a tym samym zwiększyć gęstość energii systemu o 50% w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami ESS o pojemności 6 MWh.
Nowy system Tener składa się z dwóch identycznych jednostek, z których każda waży nieco poniżej 36 ton. Po dostawie na miejsce można je zmieścić w 6-metrowym kontenerze, stąd konstrukcja “2 w 1” i nazewnictwo systemu “Tener Stack”. System zarządzania temperaturą znajduje się w górnej części kontenera, aby zaoszczędzić miejsce i zmniejszyć promieniowanie cieplne. Powstały hałas jest teraz utrzymywany na poziomie 65 dB w odległości 90 cm. Dzięki temu, Tener Stack ESS nadaje się również do zastosowań miejskich.
Takie rozwiązanie jest z pewnością zbyt duże, a przy tym za drogie dla typowego domu. Może jednak świetnie nadawać się dla całego osiedla domów jednorodzinnych, pozwalając właścicielom na całkowite odcięcie się od sieci i zapewniając spore oszczędności na rachunkach za energię.
Technogadżet w liczbach