Maleje sprzedaż smartfonów na świecie

Z najnowszego raportu firmy IDC wynika, że w zeszłym roku spadła sprzedaż smartfonów. W ujęciu rocznym było to wprawdzie poniżej 1 procenta, jednak w ostatnim kwartale była niższa aż o 6,3%.

Wygląda na to, że rynek smartfonów staje się coraz bardziej nasycony. Większość konsumentów posiada już własny sprzęt. A wielu z nich nie planuje go w najbliższym czasie wymieniać, co znacznie odbija się na światowej sprzedaży.

Potwierdza to najnowszy raport firmy IDC, obejmujący zeszły rok. Wynika z niego, że w tym czasie na rynek trafiło 1,472 mld nowych telefonów. Dla porównania w 2016 roku było ich 1,472 mld. Wydaje się, ze różnica nie jest wielka. Ale znacznie ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na wyniki kwartalne, a szczególnie ostatni kwartał ubiegłego roku.

Mimo, że jest to okres świąteczny, więc sprzedaż smartfonów wówczas powinna być wysoka, to zanotowano spory spadek. W tym czasie na rynek trafiło 403,5 mln telefonów, a tymczasem w analogicznym okresie 2016 roku było ich 430,7 mln. Jak widać spadek jest dość spory i wyniósł aż 6,3%. Największy spadek zainteresowania sprzętem mobilnym zanotowano na rynkach rozwiniętych, takich jak USA czy Chiny, gdzie klienci nie spieszą się z wymianą telefonu na nowy model.

Co ciekawe w 4 kwartale najlepsze wyniki udało się osiągnąć Apple, który w tym czasie sprzedał 77,3 mln telefonów. Jego największy konkurent Samsung, osiągnął wynik 74,1 mln. W niczym to jednak amerykańskiej firmie nie pomogło i koreański gigant w całym roku sprzedał aż 317,3 mln telefonów, zaś firma z Cupertino tylko 215,8 mln.

Pozostałymi firmami, które dobrze poradziły sobie w 4 kwartale 2017 roku były również Huawei (41 mln), Xiaomi (28,1 mln) oraz Oppo (27,4 mln). Natomiast jeśli chodzi o największych sprzedawców z 2017 roku, to poza Samsungiem i Apple zajmującym dwa pierwsze miejsca, mamy jeszcze Huawei (153,1 mln), OPPO (111,8 mln) oraz Xiaomi (82,4 mln).

sprzedaż smartfonów

Źródło: Idc.com

You may also like...