Podglądanie przez dziurkę od klucza nabiera nowego znaczenia
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali niezwykłą technologię mapowania pomieszczeń. Mogą stworzyć mapę całego pomieszczenia przez dziurkę od klucza.
Kiedyś dziurka od klucza służyła nam do podglądania co dzieje się w pokoju. Dziś można ją wykorzystać w zupełnie inny sposób, np., do dokładnego zmapowania całego pomieszczenia. Umożliwia to technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, pozwalająca stworzyć obraz pokoju oraz wszystkich znajdujących się w nim obiektów.
Technologia wykorzystuje impulsy światła odbijające się od powierzchni i powracające do czujników aparatu. Następnie do akcji wchodzi specjalny algorytm określający jak dużo czasu zajmuje odbitemu światłu powrót do sensora, co pozwala wygenerować obraz przedmiotów. W ten sposób można stworzyć dokładną mapę pomieszczenia, łącznie z obiektami, które mogą być ukryte przed wzrokiem.
Podczas testów naukowcy ze Stanford uzyskali przybliżony kształt ukrytego manekina i litery ukryte z boku wiązki światła używanej przez system obrazowania.
Nowa technologia mapowania pomieszczeń może być szczególnie użyteczna dla wojska oraz policji szturmującej budynki. Dzięki niej łatwo dowiedzą się co znajduje się w pomieszczeniu, przed wejściem do niego. W ten sposób mogą ominąć przygotowane pułapki i bardziej skuteczniej ratować zakładników.
Oczywiście musimy pamiętać, że typowe dziurki od klucza nie są już dziś powszechnie stosowane. To nieco ogranicza użyteczność systemu do obrazowania. Dlatego najbardziej prawdopodobnym zastosowaniem tego rodzaju technologii jest pomaganie samochodom autonomicznym w wykrywaniu tego, co znajduje się za rogiem.
Technogadżet w liczbach