Marsjański śmigłowiec Ingenuity Mars szykuje się do pierwszego lotu

NASA przygotowuje się do pierwszego lotu marsjańskiego śmigłowca Ingenuity Mars. Agencja pochwaliła się na Twitterze zdjęciem maszyny opuszczonej z łazika Perseverance.

18 lutego na powierzchni Marsa wylądował kolejny łazik Perseverance, który pozwoli NASA badać Czerwoną Planetę. Ta misja jest szczególnie istotna dla naukowców, gdyż po raz pierwszy z łazikiem wysłano śmigłowiec Ingenuity Mars. Latająca maszyna znacznie ułatwi badanie obcej planety, umożliwiając eksplorację większej powierzchni.

NASA przygotowuje się do pierwszego lotu śmigłowca i pochwaliła się na Twitterze zdjęciem maszyny opuszczonej na powierzchnię planety. Agencja nie zamierza się jednak spieszyć, gdyż dziewiczy lot śmigłowca odbędzie się nie wcześniej jak 11 kwietnia. Wcześniej naukowcy zamierzają upewnić się, że wszystko jest z nią w jak najlepszym porządku.

Ingenuity Mars

Ingenuity Mars różni się od typowych śmigłowców używanych na naszej planecie. Nie ma bowiem ogona z dodatkowym śmigłem, a zamiast tego posiada dwa obracające się w przeciwnych kierunkach wirniki osiągające prędkość 2400 RPM.

Połączenie stosunkowo niewielkiego kadłuba z dość długimi rotorami pozwoli mu unosić się w marsjańskiej atmosferze. Natomiast energię do działania dostarczają mu zamontowane w kadłubie panele słoneczne. W kadłubie zainstalowano dodatkowo komputery, sensory nawigacyjne oraz dwie kamery, z których jedna jest monochromatyczna, zaś druga kolorowa.

NASA planuje dla śmigłowca 30-dniowiową misję, podczas których wykona kilka lotów testowych. Wykonane podczas nich zdjęcia i nagrania trafią następnie do Perseverance zaparkowanego w bezpiecznej odległości od śmigłowca.

Źródło

You may also like...