MediaTek Dimensity 9200 wydajniejszy w testach GPU od Apple A16 Bionic
Najnowszy procesor MediaTek Dimensity 9200 ma wydajniejszą jednostkę GPU od układu Apple A16 Bionic. Tak wynika z testów przeprowadzonych przez Golden Reviewer.
Przez lata procesory MediaTeka uważane były za stosunkowo słabe chipsety, które nie mogły rywalizować z układami Qualcommu. Świetnie nadawały się do smartfonów z niższej półki, jednak słabo sprawdzały się w topowych modelach. Ostatnio jednak sytuacja uległa zmianie i najnowsze procesory tego producenta są już w stanie nawiązać równorzędną walkę nie tylko z produktami Qualcommu, ale nawet Apple.
Miesiąc temu na rynku zadebiutował najnowszy układ MediaTek Dimensity 9200, który obecnie dostępny jest tylko w modelu Vivo X90. Golden Reviewer postanowił sprawdzić wydajność GPU Immortalis-G715 tego procesora, poddając ją szeregowi testów w benchmarkach.
MediaTek Dimensity 9200 z lepszym GPU od procesor Apple
Okazało się, że jednostka graficzna jest zaskakująco wydajna. W teście 3DMark WildLife Extreme pobiła bowiem wszystkie procesory montowane w smartfonach, uzyskując wynik 3627 oraz średni pobór mocy na poziomie 8,2 W. Tymczasem procesor Apple A16 Bionic obecny w iPhonie 14 Pro osiągnął w tym benchmarku wynik 3359 punktów, zaś pobór mocy wyniósł 7,6 W. W porównaniu z Dimensity 9000, wydajność nowego układu jest więc 50 procent lepsza. Natomiast nad A16 Bionic ma on około 10 procentową przewagę.
Te wyniki powtarzają się również w testach GFXBench 1080p oraz 1440P Vulcan. Tam procesor MediaTeka także wykazał przewagę nad jednostką Apple w kwestii wydajności oraz efektywności.
Wyniki testów nie powinny być jednak dużym zaskoczeniem. Jeszcze przed premierą chipsetu sugerowano bowiem, że może on pokonać układ GPU procesora A16 firmy Bionic. Wygląda na to, że doniesienia te okazały się prawdziwe i faktycznie inżynierom udało się zapewnić swemu SoC przewagę nad rywalem. Nie jest ona duża, ale to i tak spore osiągnięcie.
Oczywiście należy tu zaznaczyć, że przewagą MediaTeka nad Apple dotyczy tylko jednostki graficznej, nie zaś wydajności całego układu. Ta jest bowiem wciąż znacznie lepsza od jakiegokolwiek SoC oferowanego przez konkurencję.
Technogadżet w liczbach