MediaTek największym producentem procesorów do smartfonów

Qualcomm nie jest już największym dostawcą procesorów do urządzeń mobilnych. Wyprzedził go MediaTek, do którego aktualnie należy 31 procent światowego rynku.

Przez wiele lat Qualcomm był liderem w produkcji procesorów do smartfonów, dostarczając układy do flagowych modeli, jak i nieco tańszych urządzeń. Dominacja amerykańskiej firmy dobiegła jednak końca, gdyż według najnowszego raportu Counterpoint Research, zdetronizował ją MediaTek.

W trzecim kwartale bieżącego roku MediaTek stał się największym na świecie dostawcą procesorów z 31-procentowym udziałem w rynku. Raport Counterpoint Research zauważa, że za sukces przedsiębiorstwa odpowiada rosnąca sprzedaż urządzeń w przedziale cenowym 100-250 dolarów. Swój udział w nim ma również duży wzrost sprzedaży na dwóch największych rynkach na świecie, jakimi są Chiny oraz Indie. Szczególnie w Indiach konsumenci preferują marki urządzeń, które znacznie chętniej wykorzystują układy MediaTeka, od znacznie droższych procesorów Qualcomma.

Nie oznacza to jednak, że Qualcomm nie zanotował w trzecim kwartale wzrostu sprzedaży. Firma jest obecnie wiodącym dostawcą procesorów 5G i należy do niej aż 39 procent tego rynku. A jest to rynek, który w trzecim kwartale podwoił swoją wartość. Według analityków, aż 17% wszystkich smartfonów sprzedanych w trzecim kwartale, to właśnie urządzenia obsługujące 5G. Do końca roku prawdopodobnie będzie ich już 33 procent.

Interesujące jest to, że w porównaniu do zeszłego roku MediaTek zanotował aż 19 procentowy wzrost udziału w rynku procesorów do smartfonów. Natomiast Qualcomm odnotował nieznaczny spadek z 31 procent w zeszłym roku, do 29 procent obecnie.

Na trzecim miejscu uplasował się natomiast koncern Apple, do którego należy 12 procent rynku procesorów do urządzeń mobilnych. Nie zajmuje go jednak samotnie, lecz razem z Samsungiem oraz HiSilicon, które mają identyczne udziały.

MediaTek

Źródło

You may also like...