Medyczne zastosowanie dla gogli VR

Jeden z francuskich szpitali w ramach eksperymentu testuje zastosowanie technologii VR w zastępstwie środków przeciwbólowych. Specjalnie opracowany program, pozwala bowiem wykorzystać gogle VR, by zwiększyć tolerancję pacjentów na ból, bez konieczności używania medykamentów.

Spora część zabiegów medycznych, nie może obejść się bez środków przeciwbólowych. Inaczej nie byłoby możliwe np. złożenie złamanej ręki, czy przeprowadzenie wielu innych inwazyjnych zabiegów. Niestety środki przeciwbólowe nie są obojętne dla naszego organizmu i nie tylko mu szkodzą, ale też można się od nich uzależnić podczas dłuższego brania.

Badacze ze szpitala Św. Józefa we Francji opracowali więc nową metodę, która może zastąpić medykamenty przy pomocy technologii VR. Grupa studentów opracowała bowiem specjalny program dla gogli rzeczywistości wirtualnej. Narzędzie te pomaga pacjentowi się odprężyć, zwiększając równocześnie jego tolerancję na ból i to bez stosowania żadnych dodatkowych środków.

Doktor Olivier Ganasia, szef izby przyjęć wyjaśnia, że nowy pomysł działa na podobnej zasadzie do hipnozy. Wprowadza pacjenta w stan, w którym jego odczucie bólu zostaje znacznie zredukowane. Dzięki temu można przeprowadzać zabiegi, nie faszerując go uprzednio różnymi środkami.

Jest to niewątpliwie bardzo interesująca koncepcja. Wielu pacjentów wypracowuje bowiem odporność na środki przeciwbólowe lub się od nich uzależnia, więc nie zawsze da się je stosować. Tymczasem technologia VR jest całkowicie dla pacjenta bezpieczna i może być w takich sytuacjach niezwykle przydatna.

gogle VR

Źródło: Engadget.com

You may also like...