Mercedes zyskał nowe oświetlenie; pokaże kiedy auto jedzie samodzielnie

Mercedes wprowadza do użytku nową technologię autonomicznej jazdy trzeciego poziomu o nazwie Drive Pilot. By ułatwić życie innym uczestnikom ruchu, wyposażone w nią pojazdy otrzymały nowe oświetlenie.

Marka Mercedes Benz wprowadza do swojej oferty najnowszy i najbardziej zaawansowany system autonomicznej jazdy poziomu trzeciego zwany Drive Pilot. Dzięki tej technologii, samochód w określonych warunkach będzie mógł jechać całkowicie samodzielnie, bez konieczności nadzoru ze strony kierowcy. Aby inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli jednak, że auto w danym momencie porusza się z aktywnym systemem, producent wyposażył je w nowy kolor oświetlenia.

Nowa technologia została dopuszczona do ruchu w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Kalifornii oraz Nevadzie, a także w Niemczech. To oznacza, że można z niej korzystać całkowicie legalnie. Rozwiązanie posiada jednak pewne ograniczenia, wymuszone poziomem jego rozwoju oraz przepisami ruchu drogowego. Można więc korzystać z niego jedynie na autostradach i tylko przy określonej prędkości.

Drive Pilot
Źródło: Mercedes-Benz

Technologia nie jest jeszcze w pełni dopracowana. Dlatego aby inni kierowcy widzieli, że mijające ich auto ma włączony system autonomicznej jazdy, pojazd będzie sygnalizował to za pomocą specjalnego oświetlenia. W przednich i tylnych lampach oraz lusterkach, pojawiły się dodatkowe światła koloru turkusowego. Mają świecić zawsze gdy Drive Pilot będzie aktywny.

Drive Pilot
Źródło: Mercedes-Benz

Drive Pilot dostępny jest w elektrycznych modelach z serii EQS, a także we flagowym okręcie, modelu klasy S. Korzystanie z niego nie jest jednak darmowe. Podobnie jak w przypadku Autopilota oferowanego przez amerykańską Teslę, wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Właściciel auta oprócz zapłacenia za obecność samego systemu na liście wyposażenia auta, będzie musiał wykupić subskrypcję, kosztującą 2000 euro rocznie.

You may also like...