Błąd w aplikacji Mercedesa naruszał prywatność użytkowników

Właściciele samochodów marki Mercedes-Benz mieli chwilowy problem z firmową aplikacją MercedesMe . Z powodu błędu, ujawniała bowiem dane innych użytkowników pojazdów.

Obecnie większość producentów samochodów oferuje właścicielom aut mobilne aplikacje, ułatwiające korzystanie z pojazdu. Takie programy umożliwiają m.in., zlokalizowanie samochodu na parkingu, zdalne odblokowanie zamków, sterowanie klimatyzacją, a nawet uruchomienie silnika.

Mercedes-Benz również oferuje taką aplikację o nazwie MercedesMe, jednak z powodu błędu, mogła ona naruszać prywatność użytkowników. Aplikacja przechowuje bowiem dane auta, łącznie z modelem i numerem VIN, ale też danymi osobowymi właściciela, numerem telefonu itp. Pojawił się jednak błąd, przez który program udostępniał dane zupełnie innych osób. Użytkownicy widzieli w niej informacje pochodzące z innych kont, a więc nazwiska właściciela, aktywność pojazdu czyli miejsce w którym się znajdował, numer telefonu itp. Na szczęście nie dało się śledzić w czasie rzeczywistym lokalizacji pojazdu innego właściciela, mimo iż aplikacja również oferuje taką funkcję.

Rzecznika firmy Daimler przyznała, że faktycznie w przez krótki czas aplikacja MercedesMe prezentowała błędne informacje dotyczące klientów. Wyjaśniła, że były to informacje z pamięci podręcznej, a więc nie zapewniały dostępu do konta w czasie rzeczywistym. Nie udostępniały też informacji o finansach oraz nie było możliwości ustalenia lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym. Rzeczniczka wyjaśniła, że gdy tylko dostrzeżono błąd, wyłączono aplikację w celu identyfikacji i naprawienia problemu.

Dodam, że aplikację MercedesMe z Google Play Store pobrano dotychczas ponad 100 tys. razy.

MercedesMe

Źródło

You may also like...