Microsoft wspiera niepełnosprawnych kolejnym kontrolerem do Xboxa One

Koncern Microsoft opatentował niezwykły kontroler do konsoli Xbox One. Urządzenie ma specjalne łopatki, które umożliwiające wprowadzanie znaków w języku Braille’a. Dzięki temu osoby słabowidzące będą mogły wprowadzać tekst podczas rozmów na chacie lub wykonywać inne zadania.

Przez wiele lat producenci konsol jakby nie zauważali osób niepełnosprawnych, nie oferując im żadnych udogodnień. A przecież mnóstwo takich osób jest również graczami i także chciałoby móc się bawić. Microsoft niedawno zmienił swe podejście do takich użytkowników i zaczął podejmować w tym kierunku odpowiednie działania. W zeszłym roku wprowadził więc na rynek całkowicie nowy kontroler do Xboxa One. Akcesorium jest w pełni personalizowane, co pozwala łatwo dopasować go do potrzeb osób z niedowładem kończyn.

W przyszłości amerykański gigant zamierza nadal podążać w tym kierunku. Witryna LetsGoDigital natrafiła bowiem na należący do niego patent, który opisuje nowy kontroler adresowany do osób słabo widzących. Wniosek patentowy złożono w październiku zeszłego roku, a opublikowano go w tym miesiącu.

Nowoczesna technologia umożliwi zabawę niedowidzącym

Opisuje on urządzenie wyposażone w system sprzężenia zwrotnego, dzięki któremu użytkownik może wprowadzać znaki w języku Braille’a. Jest to specjalny moduł składający się z kilku łopatek oraz niewielkiego wyświetlacza. Służy on do prezentowania tekstu oraz znaków w języku Braille’a, co umożliwi użytkownikom komunikowanie się z innymi graczami za pośrednictwem czatu.

Kontroler posiada również rozpoznawanie mowy. Dzięki tej technologii wypowiadane będą konwertowane na język, którym posługują się osoby niewidome lub ze słabym wzrokiem. A w jaki sposób można odczytać otrzymywane komunikaty? Wspomniane łopatki posiadają wbudowaną technologię sprzężenia zwrotnego. Będą wibrowały w odpowiedni sposób, umożliwiając tym samym odczytanie tekstu, tak jak odczytuje się wytłoczone kropki.

Akcesorium mocowane jest w dolnej części pada, a gracz może przypisywać mu różne funkcje. Kontroler nie jest wyłącznie dedykowany konsolom Xbox One. Producent twierdzi, że użytkownik może go wykorzystać także z komputerem oraz urządzeniem mobilnym.

Na chwilę obecną nie wiemy czy Microsoft zdecyduje się wykorzystać ten pomysł w swym produkcie. W ostatnim czasie firma wprowadza jednak do swego sprzętu rozwiązania dla niepełnosprawnych, więc nie możemy wykluczyć, że i tę technologię niebawem wykorzysta.

Xbox One

Źródło: Letsgodigital.org

You may also like...