IBM chce wyręczyć lekarzy. Najnowszy sensor pomoże wykryć Parkinsona

Inżynierowie IBM opracowali nowy sensor, który monitoruje nasze zdrowie. Noszony na paznokciu jest w stanie wykryć różnego problemy, np., chorobę Parkinsona.

Postęp technologiczny sprawia, że pojawia się na rynku coraz więcej sprzętu o przeznaczeniu medycznym, który może monitorować nasze zdrowie. I nie chodzi tu tylko o smartwatche oraz smarbandy wyposażone w pulsometry i funkcje EKG, ale o bardziej profesjonalne rozwiązania.

Jedno z nich opracowali inżynierowie IBM, którzy stworzyli specjalny sensor, przeznaczony do noszenia na paznokciu. Jego zadaniem jest testowanie siły naszego uchwytu, który jak wiadomo może mieć związek z różnymi schorzeniami. Sensor zarejestruje deformację paznokcia przy użyciu szeregu tensometrów. Rejestrowane informacje będą następnie przetwarzane przez system uczenia maszynowego. Pozwoli to wykryć, czy mamy jakieś problemy ze zdrowiem, np., chorobę Parkinsona.

Wprawdzie nowy wynalazek powstał głównie po to, by wykrywać Parkinsona, to badacze uważają, że może mieć jeszcze więcej zastosowań. Naukowcy sądzą, że w przyszłości taki sensor może pomóc osobom całkowicie sparaliżowanym, ułatwiając im kontakt ze światem.

Parkinsona

Źródło: Ibm.com

You may also like...