Microsoft chce zasilać tablety energią słoneczną

Najnowszy patent Microsoftu sugeruje zasilanie przyszłych modeli tabletów, za pomocą energii słonecznej. Przyszły Surface Pro mógłby otrzymać panele fotowoltaiczne.

Elektronika użytkowa potrzebuje do pracy coraz więcej energii, a tymczasem za wzrostem tych potrzeb nie nadąża technologia zasilania. Stosowane w urządzeniach baterie wciąż mają ograniczoną pojemność i trzeba je często ładować. Oczywiście powstają technologie umożliwiające ładowanie sprzętu z odległości nawet kilku metrów i takie rozwiązanie zaprezentowała firma Warp Solution. Na komercyjne wersje takich systemów będziemy jednak musieli długo poczekać. Być może doraźnym rozwiązaniem problemu stanie się energia słoneczna.

Microsoft zaprezentował właśnie nowy patent na wydłużenie czasu pracy przyszłych modeli tabletów Surface Pro. Amerykańska firma testuje koncepcje zintegrowania z obudową sprzętu ogniw fotowoltaicznych, które ładowałyby akumulator tabletu.

Jak widzimy na poniższym szkicu, ogniwa znajdują się w podstawce tabletu, co jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu można by regulować ich ustawienie względem światła, zwiększając tym samym produkcję energii.

Naturalnie musimy pamiętać, że jest to tylko patent, więc nie znamy żadnych technicznych szczegółów pomysłu. Trudno więc cokolwiek powiedzieć na temat efektywności ogniw oraz korzyści, jakie zapewniłyby użytkownikowi. Warto jednak dodać, że nie jest to pierwszy pomysł wykorzystania promieni słonecznych do ładowania elektroniki. Na rynku dostępnych jest wiele solarnych ładowarek, a ogniwa posiadają też niektóre modele futerałów do smartfonów.

Surface Pro

Źródło

You may also like...