Szwajcarscy naukowcy stworzyli lekkie złoto

Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu zadziwili świat swym najnowszym eksperymentem. Za pomocą reakcji chemicznej stworzyli lekkie złoto, wykorzystując w tym celu plastik.

Alchemicy od setek lat poszukują tzw. Kamienia Filozoficznego, umożliwiającego zamianę zwykłych materiałów w złoto. Jego odkrywcy przyniosłoby to niewyobrażalne bogactwo, lecz jak dotąd nikomu się to nie udało.

Udaje się natomiast modyfikować złoto, zmieniając jego masę, bez zmiany czystości. Pierwszy krok ku realizacji tego pomysłu, uczynili naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Naukowcom udało się stworzyć 18-karatowe, tzw., lekkie złoto, które idealnie nadaje się do produkcji zegarków oraz wyrobów jubilerskich. Metal ma bowiem niższą masę, ale nie stracił nic ze swej czystości oraz wyglądu. Jak wiemy, wyroby jubilerskie nie powstają z czystego złota, gdyż ten kruszec jest zbyt ciężki. Jego gęstość jest bowiem większa niż ołowiu. Dodaje się więc do nich różnego rodzaju stopy metali, które ją redukują. Naukowcy zastąpili więc plastikiem dotychczas używane domieszki.

Receptą na sukces okazały się lateks polimerowy i włókna białkowe. Nanokryształy złota zostały uformowane w cienkie dyski, a następnie zatopione w plastikowej matrycy. W ten sposób powstały mikroskopijne kieszenie powietrza, które zmniejszają gęstość oraz ciężar metalu. Jak widać na poniższym wideo, nowy typ złota przy uderzeniu w twardą powierzchnię wywołuje dźwięk podobny do plastiku. Zachowuje jednak metalowy połysk złota i może być także polerowane. Doskonale nadaje się więc do wytwarzania biżuterii.

Oczywiście wynalazek można jeszcze dopracować. Zmiana składu złota pozwoli naukowcom regulować twardość produktu. Natomiast ułożenie nanocząsteczek umożliwi zmianę jego odcieniu. Dodatkowym atutem jest też niższa temperatura topnienia w porównaniu z czystym metalem.

Naukowcy złożyli już wnioski na opatentowanie zarówno samego złota, jak i procesu używanego do jego wytworzenia. Więcej szczegółów dotyczących tego wynalazku znajdziecie na tej stronie.

złoto

Źródło

You may also like...