Microsoft Word wykona nam transkrypcję nagrania

Popularny edytor tekstu Microsoft Word, wzbogacił się o nową funkcję. Program potrafi od teraz dokonać transkrypcji nagrania audio, automatycznie przekładając je na tekst.

Reporterzy i dziennikarze z całego świata, podczas swej pracy posługują się dyktafonami, rejestrującymi przebieg wywiadu lub konferencji. Ręczna zamiana zarejestrowanych słów na tekst nie miałaby sensu, ale na szczęście istnieje oprogramowanie robiące to automatycznie. Samodzielnie dokonuje transkrypcji nagrania, ułatwiając napisanie artykułu.

Teraz do grona takich narzędzi dołączył również Microsoft Word, gdyż popularny edytor tekstu potrafi samodzielnie przełożyć nagranie na tekst. Wystarczy jedynie uploadować gotowy plik lub zarejestrować samodzielnie np., wywiad. Co więcej, dodaje do niego znaczniki czasowe z nagrania, dzięki czemu można znacznie łatwiej przejść do określonych fragmentów zapisu.

Word jest przy tym bardzo inteligentny, gdyż problemów nie sprawia mu również rozmowa paru osób. Program potrafi to wykryć, a następnie podzielić transkrypcję z uwzględnieniem kilku rozmówców.

Niestety istnieją pewne ograniczenia, które sprawią że użyteczność nowej funkcji nie będzie zbyt duża. Po pierwsze można uploadować tylko do pięciu godzin nagrań miesięcznie, a każdy plik nie może mieć więcej niż 200 MB. Poza tym aktualnie funkcja obsługuje tylko amerykańską wersję języka angielskiego. Microsoft zapewnia jednak, że kolejne języki będą dodane w niedalekiej przyszłości.

Dodam, że funkcję udostępniono dla webowej wersji Worda, z której mogą korzystać subskrybenci pakietu Microsoft 365.

Microsoft Word

Źródło

You may also like...