MIT stworzyło cyborga. Projekt Elowan to roślina połączona z maszyną

Naukowcy z MIT pochwalili się dziwnym projektem o nazwie Elowan. To cybernetyczna forma życia będąca połączeniem rośliny oraz maszyny i potrafiąca samodzielnie się poruszać.

Scenarzyści filmowi od lat roztaczają przed nami wizję cyborgów, czyli żywych organizmów połączonych z maszynami. Chyba najsławniejszym ich przykładami są Terminator oraz Robocop. To pokazuje że tego typu twory mogą być nie tylko śmiertelnie groźne, ale również potrafią chronić ludzi.

Jak dotąd nikt nie podjął się stworzenia cyborga z prawdziwego zdarzenia, ale być może pierwszy krok w tym kierunku udało się wykonać naukowcom z MIT. Badacze z najsławniejszej uczelni technologicznej pochwalili się bowiem projektem o nazwie Elowan. Jest to cybernetyczna forma życia będąca połączeniem rośliny oraz maszyny, czyli krótko mamy do czynienia z jeżdżącym kwiatkiem. Forma życia jest w stanie używać własnych wewnętrznych sygnałów elektrycznych, aby poruszać się w kierunku światła po jego włączeniu.

MIT wyjaśnia, że rośliny są elektrycznie aktywnymi systemami i mogą przewodzić sygnały przez tkanki i narządy po wzbudzeniu bioelektrochemicznym. Tego typu sygnały elektryczne są wytwarzane wewnątrz rośliny w odpowiedzi na zmiany światła, siły grawitacji, stymulacji mechanicznej, temperatury, obrażeń i innych warunków. Naukowcy chcą w ten sposób pokazać światu jak może wyglądać ulepszanie natury.

Zespół odpowiedzialny za projekt twierdzi, że symbiotyczne wzajemne oddziaływanie roślin za pomocą sztucznych środków, może zostać rozszerzone. W ten sposób możliwe jest zapewnienie żywienia roślin, struktury wzrostu lub mechanizmów obronnych. W praktyce Elowan może włączyć robota i przenieść roślinę bliżej światła, gdy jest ono włączone.

Trzeba przyznać, że projekt jest bardzo ciekawy i może przynieść wiele nowych możliwości. Na razie są to jednak tylko badania, więc nie oczekujmy, że w najbliższej przyszłości pojawią się zmechanizowane drzewa uciekające przed drwalem.

Elowan

Źródło: Slashgear.com

You may also like...