MIT pracuje nad technologią odzyskania szczegółów z rozmazanych zdjęć
Badacze z MIT pracują nad algorytmem, który umożliwi wyostrzenie rozmazanych zdjęć oraz nagrań wideo. Nowa technologia będzie miała w przyszłości wiele zastosowań.
Jeśli oglądacie serial CSI, to zapewne nie raz widzieliście gdy podczas śledztwa technicy wyostrzali zdjęcia, by wydobyć z nich ważne informacje. Jest to oczywiście fikcja, gdyż takie działanie jest obecnie niemożliwe. Technologia idzie jednak naprzód i być może wkrótce powstaną narzędzia umożliwiające rekonstrukcję rozmazanych zdjęć.
Jego stworzeniem zajmują się naukowcy z MIT, który opracowali bardzo interesujący model wizualnej deprojekcji. Ich wynalazek pozwala uzyskać wyraźne szczegóły obiektów uwiecznionych na rozmazanych zdjęciach lub nagraniach wideo.
Nowy algorytm wykorzystuje odpowiednio przeszkoloną sztuczną inteligencję, by odzyskać utracone szczegóły. Gdy model jest używany do przetwarzania wcześniej niewidocznych obrazów niskiej jakości z rozmytymi elementami, analizuje je, aby dowiedzieć się, co na filmie mogło spowodować rozmycie. Następnie syntetyzuje nowe obrazy, które łączą dane zarówno z wyraźniejszych, jak i rozmytych części wideo. W czasie testów zespół był w stanie odtworzyć 24 klatki filmu pokazującego chód osoby, jej wzrost i pozycję nóg.
Technologia jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju, jednak zespół skupia się obecnie przede wszystkim na jej udoskonaleniu do użytku medycznego. Twórcy algorytmu uważają, że można go wykorzystać do konwersji obrazów 2D, np., zdjęć rentgentowskich w obrazy 3D z dodatkowymi informacjami. W ten sposób bez dodatkowych kosztów będzie można tworzyć coś w rodzaju skanów tomografu. Przyda się to z pewnością w krajach rozwijających się, gdzie trudno o nowoczesny sprzęt medyczny.
Na razie badacze wciąż pracują nad algorytmem, więc zobaczymy go w działaniu dopiero za parę lat.
Technogadżet w liczbach