Modularny Concept Luna przyszłością nowoczesnych laptopów
Dell zapowiedział kilka zmian, które wprowadzi w modularnym laptopie Concept Luna. Dzięki nim koncepcyjny model będzie jeszcze łatwiejszy i tańszy w naprawie.
Każdy kto kiedykolwiek musiał naprawić zepsuty laptop wie, że jest to droga przez mękę. Producenci często projektują jego elementy w bardzo nieprzemyślany sposób co sprawia, że dostęp do podzespołów jest bardzo utrudniony. W niektórych modelach dostęp do dysku twardego możliwy jest dopiero po zdemontowaniu klawiatury. Natomiast sama klawiatura bywa czasem zintegrowana ze sporą częścią obudowy co sprawia, że wymiana jej jest bardzo kosztowna.
Naprawa Concept Luna będzie wyjątkowo łatwa
Dell pracuje jednak nad laptopem o nazwie Concept Luna, w którym takie problemy zostaną całkowicie wyeliminowane. Sprzęt zorientowany na zrównoważony rozwój ma modularną budowę, co zdecydowanie upraszcza procedurę wymiany podzespołów.
Przedsiębiorstwo nieustannie udoskonala zaprezentowany w ubiegłym roku projekt i właśnie pochwaliło się wprowadzeniem kolejnych usprawnień. Koncern obiecuje rezygnację z użycia przewodów oraz stosowania wewnątrz kleju do mocowania podzespołów. To największe osiągnięcie w porównaniu do pierwszego projektu, co powinno znacznie ułatwić naprawy oraz modernizację sprzętu.
Dell wprowadził również telemetrię, aby pomóc użytkownikom śledzić stan komponentów laptopa. Dane telemetryczne pomogą zidentyfikować komponenty, które mogą wymagać wymiany. Pozwoli to również zautomatyzować mikro-fabryki zajmujące się naprawami oraz modernizacją laptopów.
Dużym atutem tej konstrukcji jest również wyeliminowanie śrubek mocujących podzespoły. Producent twierdzi, że dzięki temu najnowszą generację urządzenia można rozłożyć w ciągu zaledwie 30 sekund. Nie są to czcze przechwałki, gdyż potwierdza to poniższe wideo. Po odblokowaniu klawiatury za pomocą szpilki, wyjęto dwa głośniki, baterię, wentylator procesora i smukłą płytę główną. Wyświetlacz był również łatwy do usunięcia po odblokowaniu środkowej ramki laptopa. Warto też zwrócić uwagę na wystarczającą ilość miejsca do montażu wentylatora dla CPU. Umożliwia to bowiem instalację mocniejszych procesorów.
Na razie Concept Luna jest tylko poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań, więc ten laptop na pewno nie pojawi się w sprzedaży. Firma chce jednak w przyszłości wykorzystać opracowane pomysły w konsumenckich modelach.
Technogadżet w liczbach