Nowy system magazynowania energii słonecznej przechowa ją przez lata

Badacze ze Szwecji zaprezentowali najnowszy system magazynowania energii słonecznej MOlecular Solar Thermal. Przechowuje ją w ciekłej formie i może to robić przez lata.

Systemy ogniw solarnych są przyszłością produkowania energii. Oferuję nie tylko całkiem niezłą wydajność, ale też relatywnie niski koszt produkowanego prądu. Niestety mają też parę wad, takich jak brak możliwości produkcji prądu w nocy, a także trudności w przechowywaniu prądu. Tę pierwszą kwestię może rozwiązać nowy typ ogniw, który potrafi wytwarzać prąd również po zmroku. Drugi problem może załatwić technologia MOlecular Solar Thermal.

MOlecular Solar Thermal przechowa energię przez 18 lat

To projekt realizowany od niemal dekady na szwedzkiej Politechnice Chalmers, który potrafi przechowywać solarną energię w formie cieplnej. Podłączając go do ultracienkiego generatora termoelektrycznego, zespół wykazał, że system może wytwarzać energię elektryczną. Zdaniem naukowców kładzie to podwaliny pod samoładującą się elektronikę, która wykorzystuje energię słoneczną.

Działanie systemu MOST skupia się na specjalnie zaprojektowanej cząsteczce węgla, wodoru oraz azotu. W kontakcie ze światłem słonecznym atomy w cząsteczce przestawiają się, aby zmienić jej kształt i przekształcić w bogaty w energię izomer. Można go następnie przechowywać w postaci płynnej.

Największą zaletą wynalazku jest jednak to, że energię przechwyconą przez MOST można przechowywać w stanie ciekłym nawet przez 18 lat. Zanim specjalnie zaprojektowany katalizator przywróci cząsteczce jej pierwotny kształt i uwolni energię w postaci ciepła. System przetestowano z użyciem kompaktowego generatora termoelektrycznego, zaprojektowanego przez chińskich inżynierów, który przekształcił ciepło w energię elektryczną.

Wspomniany generator to niezwykle cienki chip, który można zintegrować z elektroniką użytkową, jak słuchawki, smartwatche lub smartfony. Dzięki temu wspomniany sprzęt nie będzie już potrzebował podłączania go do sieci, gdyż naładuje się samodzielnie. Wystarczy jedynie wyjść z nim na zewnątrz, by złapał trochę promieni słonecznych.

Obecny prototyp generuje wprawdzie moc wynoszącą zaledwie 0,1 nW, co nie jest zbyt imponującym wynikiem. Naukowcy widzą jednak w technologii duży potencjał. System MOST może rozwiązać problem magazynowania energii produkowanej ze słońca, poprzez przechowywanie jej nawet przez lata i umożliwi wykorzystanie jej na żądanie.

Pozwoli to wykorzystać energię słoneczną do produkcji prądu niezależnie od pogody, pory dnia, pory roku, czy też położenia geograficznego.

MOlecular Solar Thermal

Źródło

You may also like...