Motocykle Ducati otrzymają nowoczesny radar

Ducati zapowiedziało wyposażenie swych motocykli w radary. Włoska marka wspólnie z inżynierami firmy Bosch pracuje nad technologią, która zadebiutuje w modelu Multistrada V4.

Wiele nowoczesnych samochodów już od lat posiada na wyposażeniu radary, które wykrywają jadące z przodu auta, współpracując m.in., z aktywnym tempomatem. W ten sposób mogą samodzielnie dostosowywać prędkość do poprzedzających pojazdów, hamując lub przyspieszając tak samo jak one.

Motocykle dotychczas były pozbawione takich rozwiązań, lecz włoska marka Ducati chce to zmienić. Wspólnie z inżynierami Boscha pracuje więc nad technologią radarową, która zadebiutuje w najnowszym modelu Multistrada V4.

Multistrada V4

Radar w motocyklu będzie działał bardzo podobnie do tego z samochodu. Umieszczony na przedzie pojazdu będzie pełnił funkcję aktywnego tempomatu. Dzięki temu będzie mógł automatycznie dostosowywać prędkość do poprzedzającego pojazdu, w przedziale od 30 do 160 km/h. Taki system znacznie zwiększy bezpieczeństwo motocyklistów, pozwalając im zachować bezpieczną odległość i tym samym zmniejszy ryzyko wypadku.

Multistrada V4

W przeciwieństwie do samochodów, radar pojawi się jednak nie tylko z przodu jednośladu, ale również z tyłu. Ten element wyposażenia pozwoli wyeliminować martwe pole pojawiające się w momencie gdy mija nas inny pojazd.

Multistrada V4

Radar ma być nie tylko mały (jego wymiary wynoszą 70 x 60 x 28 mm), ale też bardzo lekki (190 gramów). Według producenta nie zwiększy znacząco masy motocykla i nie obniży jego osiągów. Niebawem poznamy szczegóły nowej technologii, gdyż oficjalna prezentacja modelu Multistrada V4 odbędzie się 4 listopada.

Źródło

You may also like...