Amerykańskie wojsko wyposaży psy w gogle AR

Amerykańska armia pracuje nad projektem, który zwiększy możliwości wojskowych psów. Czworonogi w przyszłości dostaną specjalnie dla nich stworzone gogle AR.

Wprawdzie wojskowe laboratoria nieustannie opracowują nowe militarne zabawki w postaci zrobotyzowanego osprzętu, to wojsko wciąż korzysta z psów. Czworonogi świetnie sprawdzają się bowiem jako wykrywacze ładunków wybuchowych, a dodatkowo po wyposażeniu w kamery stają się doskonałymi zwiadowcami.

Amerykańska armia uważa jednak, że to za mało i chce zwiększyć możliwości wojskowych psów. Biuro Badawcze Laboratorium Badawczego Armii Stanów Zjednoczonych przekazało więc fundusze na opracowanie dla nich specjalnych gogli AR. W ramach Program innowacji dla małych firm powstanie technologia, która zwiększy bezpieczeństwo misji zwiadowczych psów. Umożliwi też ich opiekunom lepszą komunikację ze zwierzakiem.

Urządzenie specjalnie dopasowane do głowy psa, będzie mu również dostarczało wizualne wskazówki, którymi ma podążać. Ten nowoczesny gadżet pozwoli też ludziom zobaczyć to samo co w danej chwili widzi pies.

Na razie trwają prace nad prototypem takiego gadżetu, więc nie wiadomo dokładnie kiedy pojawi się gotowa wersja. Dobre jest natomiast to, że psów nie trzeba będzie specjalnie przyzwyczajać do ich noszenia. Wojskowe czworonogi noszą już gogle chroniące ich oczy, więc gogle AR nie będą im przeszkadzały.

Trudno jednak powiedzieć kiedy sprzęt trafi do użytku, a przede wszystkim na ile będzie użyteczny.

gogle AR

Źródło

You may also like...