Mundury narzędziem komunikacji żołnierzy?

Każdy żołnierz wie, że najważniejszą kwestią na polu walki jest sprawna komunikacja. Bez niej nie można koordynować ataku, a efektywność żołnierzy zostaje mocno ograniczona. Naukowcy pracują więc nad nowymi metodami komunikacji.

Zwykle wykorzystuje się do tego celu satelity oraz specjalne nadajniki, jednak naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) poszli nieco inną drogą i opracowali mikroskopijne złote włókna, które po wszyciu w wojskowe mundury, będą w stanie nie tylko wykrywać światło, ale także temperaturę i dźwięki, co pozwoli żołnierzom komunikować się poprzez własne ubrania.

Włókna, choć mogą być traktowane jako nośnik informacji, nie posiadają żadnych tranzystorów, procesorów, lub obwodów elektronicznych, bo jak wyjaśnia John Joannopoulos, dyrektor Instytutu Wojskowych Nanotechnologii, same stają się elektronicznym urządzeniem.

Oczywiście na razie same włókna nie są w stanie komunikować się w żaden sposób, ale koncept może stać się podwaliną do zupełnie nowych technologii, ponieważ mogą być wszywane w wiele różnych materiałów, zmieniając je w funkcjonalne urządzenia, np. takie jak czujnik temperatury.

Nowa technologia jest wciąż w fazie rozwoju, ale Joannopoulos ma nadzieję, że w ciągu 10 lat z projektu zmieni się w realny produkt, który będzie mógł zostać wprowadzony do służby.

Źródło: Wired.com

You may also like...