Najcieńsza na świecie choinka wykonana z grafenu

Zespół naukowców z Technical University of Denmark stworzył najcieńszą na świecie choinkę. Obiekt wykonany z grafemu ma 14 cm długości i grubość zaledwie 1/3 nanometra.

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez dużej choinki z masą ozdób. Nie wszystkim jednak uśmiecha się ubieranie takich drzewek i preferuje znacznie mniejsze ich wersje. Być może zainteresuje więc ich osiągnięcie naukowców z Danii, który stworzyli najcieńszą na świecie choinkę z grafenu.

Specjaliści z Technical University of Denmark wyprodukowali obiekt o długości 14 cm i grubości zaledwie 1/3 nanometra. Drzewko wycięto z 10-metrowej rolki grafenu. Wyprodukowano ją najpierw przez hodowanie grafenu na rolce folii miedzianej wielokrotnego użytku. Następnie przeniesiono materiał na rolkę folii polimerowej, służącej do jego przenoszenia oraz przechowywania.

Co prawda jest to uznana metoda produkcji grafenu. Wciąż trudno jednak sprawdzić, czy materiał nie utracił nic ze swej funkcjonalności podczas przenoszenia z jednej rolki na drugą. Zespół rozwiązał więc ten problem za pomocą promieniowania terahercowego, które w niewielkich ilościach jest uważane za nieszkodliwe.

Zdolność grafenu do pochłaniania takiego promieniowania bezpośrednio odpowiada jego przewodności elektrycznej. Jeśli więc skany pokazują, że jest równomiernie wypromieniowane, to wszystko jest w porządku.

choinkę

Oczywiście powyższy eksperyment wykonano tylko w ramach żartu związanego z minionymi już świętami. A jak wyglądał cały proces przygotowywania takiego drzewka, możecie zobaczyć na poniższym wideo.

Źródło

You may also like...