Najmocniejsza turbina pływowa gotowa do pracy

Firma Orbital Marine Power poinformowała o zainstalowaniu najmocniejszej na świecie turbiny pływowej Orbital O2. Wkrótce będzie mogła zasilać 2000 brytyjskich gospodarstw domowych.

Odkąd świat odchodzi od energii produkowanej z paliw kopalnych, potrzebne są coraz efektywniejsze rozwiązania pozwalające ją zastąpić. Jednym z ciekawszych pomysłów są turbiny pływowe, które do produkcji prądu wykorzystują morskie prądy. Takie konstrukcje są bardzo efektywne i potrafią wytwarzać ogromne ilości energii bardzo tanim kosztem. Już niebawem pracę rozpocznie jedna z najmocniejszych tego typu turbin o nazwie Orbital O2.

Konstrukcja należy do firmy Orbital Marine Power, która właśnie poinformowała o jej zainstalowaniu w pobliżu Orkney Islands. Gdy zacznie w pełni działać, będzie mogła produkować 2 MW energii, wystarczającej do zaspokojenia przez cały rok potrzeb 2000 brytyjskich gospodarstw domowych. Będzie to więc jedna z najmocniejszych tego typu konstrukcji będących w użytku.

Budowę Orbital O2 rozpoczęto w 2019 roku, a turbina jest rozwinięciem poprzedniej generacji SR2000. Nowy model mierzy 71 m długości i posiada dwie turbiny z rotorami o długości niemal 10 m. Łopaty wirników mogą obracać się w promieniu 360 stopni, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Dzięki temu turbina może generować energię z prądów bez konieczności zmiany swej pozycji, gdy zmieniają one kierunek.

Póki co łopaty wirników mają rozmiar 9,6 m, jednak producent zapewnia, że w przyszłości będzie można zamontować większe. Pozwoli to zwiększyć efektywność całej konstrukcji.

Orbital O2

Źródło

You may also like...