NASA zmieni księżycowy krater w ogromny radioteleskop

NASA ma nowy ambitny plan poszukiwania śladów życia w kosmosie. Chce przekształcić jeden z księżycowych kraterów w gigantyczny radioteleskop.

NASA od lat zajmuje się poszukiwaniem śladów życia w kosmosie, wykorzystując w tym celu szereg instrumentów. Najbardziej przydatnym narzędziem są radioteleskopy, służące do wychwytywania fal radiowych krążących w przestrzeni. Problem w tym, że kosmos jest ogromny i aby przechwycić sygnał znajdujący się wiele lat świetlnych stąd, radioteleskop musi być gigantyczny. Niestety budowa takich konstrukcji jest kosztowna i czasochłonna. Nie mówiąc już o tym, że zajmują sporo cennego terenu, a dodatkowo ich pracę zakłócają ziemskie sygnały.

Agencja kosmiczna wpadła więc na nowy, bardzo ciekawy pomysł. NASA przyznała właśnie granty na różne propozycje związane z podbojem kosmosu. Jedną z nich jest przekształcenie w radioteleskop księżycowego krateru o średnicy od 2,8 do 5 km. Instrument miałby około 1 km średnicy i nazywałby się Lunar Crater Radio Telescope (LCRT). Urządzenie powstałoby z metalowej siatki, którą ułożyłyby wspinające się po ścianach roboty DuAxel. Taka konstrukcja stałaby się wówczas największym radioteleskopem w całym Układzie Słonecznym, pozwalając sięgnąć do najgłębszych zakątków kosmosu.

Według agencji tego typu konstrukcja zapewniałaby wiele korzyści. Przed wszystkim umożliwiłaby obserwacje na częstotliwościach od 6 do 30 MHz. To właśnie ten zakres częstotliwości według agencji jest najsłabiej zbadany przez naukowców, ze względu na ograniczenia ziemskich oraz orbitalnych teleskopów. Dodatkowo sam Księżyc stanowiłby fizyczną tarczę, chroniąc instrument przed zakłóceniami pochodzącymi z jonosfery, ziemskich satelitów oraz innych źródeł.

Na razie LCRT jest tylko projektem, którego realizacja na pewno nie nastąpi zbyt szybko. Należy bowiem wcześniej opracować odpowiednią technologię, która umożliwi budowę instrumentu.

NASA jednak już od pewnego czasu przygotowuje się do eksploracji Księżyca, organizując m.in., konkurs na budowę instrumentów, które w tym pomogą.

NASA

Źródło

You may also like...