Nasze ubrania zmienią się w przyszłości w przenośne dyski

Naukowcy z MIT opracowali nowy typ programowalnego włókna, które może przechowywać informacje. W przyszłości nasze ubrania będą mogły zmienić się w przenośne dyski.

Co prawda świat wciąż nie wygląda tak jak przedstawiają to producenci filmów z gatunku sci-fi, ale pojawia się coraz więcej nowinek technologicznych ułatwiających nasze życie. Być może już wkrótce do użytku wejdzie kolejna przełomowa technologia, dzięki której nasza garderoba zmieni się w dyski przechowujące mnóstwo danych.

Nad czymś takim pracują obecnie naukowcy z MIT, którzy obrazowali pierwsze włókno o cyfrowych możliwościach. Wynalazek potrafi wykrywać, przechowywać, analizować i wnioskować aktywność. A można go wszyć w garderobę, umożliwiając w ten sposób monitorowanie sprawności fizycznej oraz wczesne wykrywanie chorób.

Naukowcy stworzyli włókno, umieszczając setki kwadratowych cyfrowych mikroukładów krzemowych w specjalnej formie, aby stworzyć włókno polimerowe. Dzięki precyzyjnemu kontrolowaniu przepływu polimeru, powstało włókno zapewniające ciągłe połączenie elektryczne między chipami na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. Jest ono przy tym jest cienkie i elastyczne, co pozwala na wszycie go w tkaniny.

Włókna są również bardzo wytrzymałe i można je prać co najmniej 10 razy bez uszkodzenia. Są też na tyle cienkie, że po wplecieniu go w koszulę użytkownik w żaden sposób ich nie wyczuje. Co więcej, może przechowywać zapisane w nim informacje. Testy wykazały, że włókno może przechować 767-kilobitowy plik wideo w kolorze lub 0,48 megabajtowy plik muzyczny. Ciekawostką jest to, że włókno potrafi przechowywać zapisane w nim pliki bez zasilania, przez okres do dwóch miesięcy.

Nowy wynalazek ma duży potencjał do zastosowań medycznych. Podczas testów zintegrowano je z koszulą i wykorzystano do zbierania danych dotyczących temperatury powierzchni ciała przez 270 minut. Zespół potwierdził z 96-procentową dokładnością, jaką aktywność wykonywała osoba nosząca koszulkę.

Światłowodem steruje obecnie małe urządzenie zewnętrzne, a naukowcy projektują nowy układ scalony jako mikrokontroler, który można podłączyć do światłowodu.

ubrania

Źródło

You may also like...