Naukowcy stworzyli najszybszy internet na świecie

Naukowcy z australijskich uniwersytetów stworzyli najszybszy internet na świecie. Za pomocą specjalnie zaprojektowanego układu optycznego, udało im się osiągnąć zawrotną prędkość 44.2Tbps.

Podejrzewam, że nie ma osoby, która uważałaby że jej łącze internetowe ma wystarczającą prędkość. Jakakolwiek by ona nie była, zawsze chciałoby się, aby była wyższa. Można by wówczas oglądać filmy z serwisów streamingowych w kilku pomieszczeniach równocześnie, zaś cyfrowe gry ściągałyby się błyskawicznie.

Obecne łącza oferowane przez operatorów nie są niestety najszybsze, a już na pewno bledną w porównaniu z osiągnięciem australijskich naukowców. Badaczom z uniwersytetów Monash, Swinburne i RMIT, udało się bowiem osiągnąć zawrotną prędkość transferu danych wynoszącą 44.2Tbps (terabity na sekundę). To prędkość miliony razy szybsza od oferowanej obecnie przez australijskich dostawców internetu. Średnia prędkość pobierania danych w tym kraju, wynosi bowiem 43,4 Mbps.

Liczby nie zobrazują jednak prawdziwej prędkości transferu danych. Dlatego aby lepiej Wam to uzmysłowić napiszę, że taka prędkość umożliwiłaby pobranie 1000 filmów w HD w czasie poniżej sekundy.

W jaki sposób osiągnięto tak imponujący wynik? Badacze wykorzystali wprawdzie istniejące włókna światłowodowe, ale najważniejszym elementem był zupełnie nowy optyczny chip. Układ fotoniczny wielkości paznokcia, umieszczono w urządzeniu o strukturze mikroplastra w celu wytworzenia tęczy światła podczerwonego. W przeciwieństwie do zwykłych impulsów światła stosowanych w tradycyjnych światłowodach, pozwoliło to na jednoczesne wykorzystanie różnych częstotliwości światła. Skutecznie zwiększyło więc szerokość pasma pojedynczego światłowodu.

Najciekawsze jest to, że test przeprowadzono z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury łączności i badacze nie musieli budować specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu znacznie prostsze będzie jej wdrożenie do powszechnego użytku. Można będzie bowiem znacznie przyspieszyć prędkość internetu bez konieczności przebudowy całego systemu.

Oczywiście na razie był to tylko eksperyment, ale badacze są przekonani, że za pięć lat możliwe będzie komercyjne wykorzystanie nowej technologii. Wówczas najszybszy internet na świecie stanie się faktem.

najszybszy internet na świecie

Źródło

You may also like...