Ruszył proces Apple w sprawie zmowy cenowej

W dniu dzisiejszym ruszył wstępny proces dotyczący zmowy cenowej na rynku księgarskim, w którą zamieszany jest Apple. Stanowe i federalne władze sugerują, że kalifornijski koncern jest zamieszany w nielegalne ustalanie cen ebooków.

Apple oskarżany jest o spisek z wydawcami w celu sztucznego zwiększania cen ebooków oferowanych w iTunes, dostępnych na taki urządzenia jak iPad lub iPhone. W sprawę, która rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku zamieszanych jest także pięciu z sześciu największych amerykańskich wydawców książek.

Apple na placu boju zostało same, po tym jak pięciu zaangażowanych w sprawę wydawców, takich jak: Pearson Plc’s Penguin Group, News Corp’s HarperCollins Publishers Inc, CBS Corp’s Simon & Schuster Inc, Hachette Book Group Inc oraz MacMillan, poszło na ugodę. Firmy zgodziły się zrezygnować z zakazu udzielania rabatów przy zakupach hurtowych i zapłaciły łączną grzywnę w wysokości 164 milionów dolarów.

Amerykański rząd nie zamierza żądać od Apple pokrycia strat, lecz chce zapobiec w przyszłości takim działaniom. Naturalnie jeśli wina koncernu zostanie wykazana, nadal może na niego zostać nałożona grzywna w oddzielnych procesach wytoczonych przez prokuratorów stanowych oraz zbiorowych procesów ze strony samych konsumentów.

Należy tu zaznaczyć, że w 2009 roku Amazon miał 90 procent całego amerykańskiego rynku ebooków. Kupował je od wydawców w hurcie, a następnie sprzedawał ze stratą po 9,99 USD, promując w ten sposób czytnik Kindle. Działania Apple miały na celu wymuszenie wzrostu cen, by w ten sposób zmniejszyć dominację Amazonu.

Źródło: Reuters.com

You may also like...