Podbój kosmosu i odkrywanie gwiazd dla każdego

Już wkrótce podbój kosmosu nabierze rozpędu. Firma Planetary Resources, która niedawno ogłosiła plany wydobywania cennych metali z asteroidów, realizuje właśnie kolejny pomysł. Tym razem chodzi o ogólnodostępny teleskop kosmiczny.

Planetary Resources powołało do życia nową spółkę. Jej zadaniem będzie zaprojektowanie i zbudowanie teleskopu The Arkyd, który byłby dostępny dla wszystkich chętnych, pozwalając im wykonywać zdjęcia planet i całych systemów planetarnych.

Naturalnie kontrola nad kosmicznym teleskopem pozostawałaby stałe w rękach specjalistów z Planetary Resources, jednak każdy chętny, za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, mógłby wysłać bezpośrednią prośbę dotyczącą sfotografowania określonego obiektu lub wycinka kosmosu.

Zbudowanie teleskopu ma być sfinansowane metodą crowfunding, zaś każdy kto wesprze jego budowę odpowiednią kwotą, będzie mógł wyświetlić swe zdjęcie w kosmosie. Chodzi o to, że dany użytkownik może zażyczyć sobie wyświetlenia zdjęcia własnej twarzy na monitorze przymocowanym do obudowy teleskopu. Następnie za pomocą specjalnego wysięgnika z kamerą, teleskop wykona zdjęcie siebie z obrazem monitora w tle. To taka kosmiczna pamiątka, która ma zachęcić wszystkich do wspierania budowy The Arkyd.

Projekt wzbudza wielkie zainteresowanie i swe wsparcie dla niego, zapowiedzieli już m.in. znany aktor Seth Green, a także miliarder Richard Branson. Więcej informacji o projekcie, na oficjalnej stronie firmy.

Źródło: Planetaryresources.com

You may also like...