Naukowcy wyhodowali bijącą replikę lewej komory ludzkiego serca

Zespół kanadyjskich inżynierów wyhodował w laboratorium bijącą replikę lewej komory ludzkiego serca. Daje to szansę na stworzenie w przyszłości całego organu, co zdecydowanie pomoże w transplantologii.

Choroby serca sprawiają, że każdego roku tysiące ludzi potrzebuje organu do przeszczepu. Niestety jego dostępność nie jest zbyt duża, ze względu na małą ilość dawców. Naukowcy pracują więc nad sposobami stworzenia sztucznego organu, który mógłby łatwo zastąpić ten prawdziwy. Spore osiągnięcia na tym polu mają kanadyjscy naukowcy, którzy właśnie pochwalili się kolejnym udanym eksperymentem.

Badacze z Uniwersytetu w Toronto wyhodowali w laboratorium bijącą, replikę lewej komory ludzkiego mięśnia sercowego. A swój eksperyment opisali w dzienniku Advanced Biology. Zbudowano ją z biosztucznej tkanki zawierającej żywe komórki organu i może bić wystarczająco mocno, aby pompować płyn. Lewa komora jest odpowiedzialna u ludzi za pompowanie świeżo natlenionej krwi do aorty, głównej tętnicy odprowadzającej krew z serca.

Stworzenie sztucznego serca jest coraz bliżej

serca

Model komory stworzony w małej skali, zapewnia naukowcom nowe środki do badania różnych chorób i stanów serca. A także potencjalnych terapii ich leczenia. Zespół stworzył go z rusztowań wykonanych z biokompatybilnych polimerów, połączonych z komórkami mięśnia sercowego. Pozostawiono je następnie do wzrostu, aby utworzyć żywą tkankę. Rusztowanie sprawiło, że tkanka urosła do kształtu poszukiwanego przez zespół, tworząc “trzy nakładające się warstwy komórek bijącego mięśnia sercowego”.

“Dzięki naszemu modelowi możemy zmierzyć objętość wyrzutu – ile płynu jest wypychane za każdym razem, gdy komora się kurczy – a także ciśnienie tego płynu. Oba te parametry były prawie niemożliwe do uzyskania w poprzednich modelach” – powiedział jeden z naukowców.

“Dzięki tym modelom możemy badać nie tylko funkcję komórek, ale także funkcje tkanek i narządów, a wszystko to bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych lub eksperymentów na zwierzętach.”

Jeśli interesuje Was treść opublikowanego artykułu, to możecie zapoznać się z nią tutaj. Rzecz jasna na razie droga do sztucznego serca jest jeszcze bardzo daleka, gdyż naukowcom udało się wyhodować jedynie jego fragment. Otwiera to jednak drogę do dalszych badań, które w przyszłości mogą zaowocować stworzeniem sztucznego i w pełni funkcjonalnego serca.

Źródło

You may also like...