Naukowcy z Harvardu opracowali ubranie zmieniające kształt

Zespół z Harvardu opracował drukowaną tkaninę podobną do wełny, która może zmieniać kształt. Naukowcy wierzą, że dzięki temu zmniejszy się ilość odpadów w branży odzieżowej.

Prowadzone nieustannie na całym świecie prace nad nowymi materiałami, przynoszą czasem zaskakujące efekty. Przykładem tego jest nowy materiał opracowany przez naukowców z Harvarda. Zespół ze Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych (SEAS) opracował bowiem drukowaną tkaninę której kształt można zaprogramować. Materiał przypominający wełnę potrafi zapamiętać swą dawną formę i przekształcić się w nią lub też zmienić kształt w całkowicie inny.

Materiał powstał z keratyny uzyskanej z wełny pochodzącej z recyklingu. Keratyna to włókniste białko występujące we włosach, które ma zwyczaj powracania do swojej naturalnej formy.

Badacze uformowali pojedynczy łańcuch keratyny w strukturę przypominającą sprężynę. Połączyli razem dwa łańcuchy, a następnie wykorzystali je do stworzenia dużych włókien. Kiedy powstały w ten sposób materiał poddaje się rozciąganiu wówczas struktury rozwijają się, a wiązania ponownie wyrównują. Materiał pozostaje w takim stanie dopóki nie zostanie uwolniony. Wówczas powraca do pierwotnego stanu, zaprogramowanego za pomocą roztworu nadtlenku wodoru i fosforanu sodu.

W jednym z testów zaprogramowali materiał, by uformował gwiazdę orginami jako stały kształt. Następnie zanurzyli go w wodzie by uczynić plastycznym i zwinęli w rurkę. Po ponownym umieszczeniu rurki w wodzie, ta rozwinęła się i przekształciła w gwiazdę.

Jakie zastosowanie może mieć nowy materiał? Badacze wierzą, że pomoże zmniejszyć ilość odpadów produkowanych przez branżę odzieżową. Dzięki jego właściwościom będzie można bowiem produkować ubrania w jednym rozmiarze pasującym dla każdego. Po nałożeniu po prostu rozciągną się dopasowując do noszącego. Może też służyć do produkcji biustonoszy, w których rozmiar i kształt miseczki może być codziennie personalizowany. W ten sposób konsumenci nie będą musieli tak często wyrzucać ubrań, które już się rozciągnęły.

Więcej informacji na temat nowego materiału uzyskacie w magazynie Nature.

tkaninę

Źródło

You may also like...