Naukowcy znaleźli ciekawe zastosowanie dla ciekłego metalu

Zespół chińskich naukowców opracował technologię pozwalającą w ciekawy sposób wykorzystać ciekły metal. Umożliwia pokrycie nim różnych materiałów, przekształcając je w inteligentne urządzenia.

Ciekły metal jest już stosowany w przemyśle od pewnego czasu, a wykorzystuje się go m.in. w obwodach elektronicznych oraz noszonych sensorach. Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Tsinghua znaleźli dla niego jednak zupełnie nowe zastosowanie. Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Cell Reports Physical Science wynika, że opracowana przez nich technologia pozwala pokryć ciekłym metalem papieru oraz innych materiałów, umożliwiając stworzenie inteligentnych urządzeń z przedmiotów codziennego użytku.

Niezwykłe zastosowanie ciekłego metalu

Badania nad możliwością pokrywania ciekłym metalem różnych przedmiotów, prowadzone są od lat. Osiągnięcie sukcesu na tym polu uniemożliwiała jednak jego budowa. Gęste upakowanie cząsteczek metalu sprawiało, że nie przylegał do powierzchni bez substancji klejącej. Tymczasem zastosowanie kleju negatywnie wpływało na przewodnictwo.

Zespół chińskich naukowców opracował więc technologię umożliwiającą pokrywanie materiałów metalem, bez konieczności stosowania kleju. Umożliwił to specjalny stop o nazwie BlinSn, składający się z bizmutu, indu oraz tlenku cyny. Nie utlenia się bowiem pod wpływem powietrza, w temperaturze pokojowej ma stan stały, a w dodatku charakteryzuje się silną przyczepnością.

Podczas testów laboratoryjnych, powłokę z ciekłego metalu naniesiono na kartkę papieru, a także powleczono nim wykonane z papieru origami. Sprawdzono go również na przykładzie sprężyny, którą ściskano i rozciągano, a mimo to metal pozostawał na jej powierzchni. Co ważne, powłokę zastosowaną do pokrycia papieru można było odkleić i nawet po usunięciu nie traciła nic ze swoich właściwości. Nadawała się do wielokrotnego użytku i można ją było łatwo poddać recyklingowi.

ciekly metal
Źródło: Cell

Naukowcy uważają, że ich wynalazek może mieć bardzo szerokie zastosowania. Umożliwi m.in. budowanie miękkich robotów, które mieszczą się w ciasnych pomieszczeniach. Pozwoliłby produkować np. bandaże natryskowe, które po spełnieniu swej funkcji odpadałyby od skóry, a także przydałby się w przemyśle kosmicznym.

Z pewnością minie jednak wiele czasu, zanim technologia wejdzie do powszechnego użytku. Naukowcy nie podają bowiem nawet przybliżonego terminu wprowadzenia jej na rynek, gdyż potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą ją lepiej poznać.

You may also like...