Nicień może stać się skuteczną bronią przeciwko nowotworom
Japońscy naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla nicieni. Po odpowiednim ich zmodyfikowaniu mogą stać się bardzo skuteczną bronią przeciwko nowotworom.
Nowotwory to wciąż największe zagrożenie dla ludzkości, gdyż mimo wysiłków lekarzy, ich całkowite wyleczenie nadal nie jest możliwe. A problem staje się coraz poważniejszy, gdyż rosnące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że liczba zachorowań na raka stale rośnie.
Pewną nadzieją dla chorych mogą być badania naukowców z Uniwersytetu w Osace, którzy znaleźli nowe zastosowanie dla nicieni. W czasopiśmie Materials Today Bio opublikowano bowiem badanie zatytułowane “Funkcjonalizacja powierzchni nicieni za pomocą dostosowanych osłon hydrożelowych“. Opisano w nim metody wykorzystania jednego z gatunki nicieni o nazwie Anisakis simplex, do zwalczania nowotworów. Japońscy naukowcy wyposażyli w pasożyta w specjalne pochwy hydrożelowe, dzięki którym mogą przenosić ładunek.
Nicień skuteczną bronią przeciwko nowotworom
Anisakis simplex zwykle występuje w środowisku morskim, jednak po spożyciu może założyć kolonię w ludzkim organizmie. Jak wykazały badania, rozwija tam upodobanie do komórek rakowych.
Naukowcy ustalili, że Anisakis simplex wyczuwa raka, prawdopodobnie poprzez jego zapach, a następnie przyczepia się do komórek nowotworowych. Postanowiono więc sprawdzić, czy tę cechę można wykorzystać do dostarczania terapii przeciwnowotworowych bezpośrednio do komórek rakowych.
Problemem było jednak wymyślenie sposobu na przenoszenie przez nicienie leków. Naukowcy zanurzali je więc w różnych roztworach hydrożelowych, aby pokryć je substancjami chemicznymi, które wiążą się ze sobą. Po długich eksperymentach udało się stworzyć na nich żelową osłonkę o grubości 0,01 mm, która powstaje w ciągu 20 minut. Następnie po przetestowaniu ich żywotności, osłonki naładowano środkami przeciwnowotworowymi, które nicienie mogły transportować do komórek rakowych, by je w ten sposób zabijać.
Wyniki tych eksperymentów okazały się bardzo obiecujące. Osłony w żaden sposób nie zakłócały przetrwania robaków i były wystarczająco elastyczne, aby utrzymać ruchliwość i naturalną zdolność do wyszukiwania atrakcyjnych zapachów i sygnałów chemicznych.
Naukowcy uważają, że ich odkrycie może pozwolić wykorzystać w przyszłości nicienie do stworzenia bardziej skutecznych metod niszczenia nowotworów. Oczywiście wymaga to jeszcze kolejnych badań, ale być może już za kilka lat taka metoda wejdzie do powszechnego użytku.
Technogadżet w liczbach