Nie instaluj tych aplikacji promujących zdrowy styl życia
Dr. Web ostrzega przed aplikacjami promującymi zdrowy styl życia dostępnymi w Google Play. Wiele z nich kusi pieniędzmi za osiągnięcia, których użytkownik nigdy nie zobaczy.
Play Store to pole działań dla przestępców, którzy wykorzystują obecne tam aplikacje do różnego rodzaju podejrzanych działań. Czasem trafiają tam malware kradnące pieniądze z kont bankowych, jak w przypadku nowego robaka o nazwie Hook, a innym razem są to Adware zmuszające do oglądania reklam. Te drugie są bardzo popularne, ponieważ przynoszą cyberprzestępcom ogromne zyski praktycznie bez żadnego wysiłku, dlatego są niezwykle często stosowane.
Dr. Web ostrzega przed kolejnym tego rodzaju zagrożeniem wykorzystującym aplikacje promujące zdrowym styl życia. Przestępcy wrzucili do cyfrowego sklepu kilka programów oferujących rzekomo pieniądze za osiągnięcia związane z aktywnością fizyczną. Innymi słowy, za wykonywane ćwiczenia użytkownik ma otrzymać wynagrodzenie, którego w rzeczywistości nigdy nie zobaczy. Zamiast tego jest zalewany reklamami.
Kolejne podejrzane aplikacje w Google Play
Dr. Web wymienia trzy takie aplikacje, mianowicie Lucky Step – Walking Tracker, WalkingJoy oraz Lucky Habit: health tracker, które łącznie mają na koncie 20 mln pobrań. Firma twierdzi, że wszystkie programy komunikują się z tym samym adresem serwera, co wskazuje na wspólnego operatora.
Aplikacje uniemożliwiają wypłatę zgromadzonych środków, zanim użytkownicy nie zgromadzą znacznej liczby nagród. Ale nawet wtedy można dostać się do swych pieniędzy, dopiero po obejrzeniu serii filmów reklamowych. Potem program nalega, by użytkownik obejrzał jeszcze więcej reklam, rzekomo w celu przyspieszenia wypłaty. Mimo to nawet wówczas na pieniądze nie ma co liczyć. Natomiast w komentarzach pod aplikacjami można znaleźć wpisy mówiące, że Lucky Step działa jak typowe Adware, wyświetlając pełnoekranowe reklamy po odblokowaniu telefonu, które zastępują nawet aktywne okna.
Wprawdzie wspomnianych programów nie ma już w Google Play, to podobny schemat działania ma aplikacja Wonder Time, którą pobrano dotąd ponad 500 tys. razy. Obiecuje prawdziwe pieniądze za wykonywanie różnych zadań, w takich jak instalacja dodatkowych aplikacji oraz gier. Jednak tokeny, które użytkownicy otrzymują za każdą akcję, mają znikomą wartość w porównaniu z minimalnym progiem wypłaty zarobków ustalonym przez programistę.
Dr. Web ostrzega również przed phishingowymi aplikacjami udającymi gry oraz aplikacje inwestycyjne, które pobrano już 450 tys. razy. Ich jedynym celem jest wyłudzenie od użytkownika wrażliwych danych. Na tej liście znalazły się takie programy, jak:
Golden Hunt – 100 000 pobrań
Reflector – 100 000 pobrań
Seven Golden Wolf blackjack – 100 000 pobrań
Unlimited Score – 50 000 pobrań
Big Decisions – 50 000 pobrań
Jewel Sea – 10 000 pobrań
Lux Fruits Game – 10 000 pobrań
Lucky Clover – 10 000 pobrań
King Blitz – 5000 pobrań
Lucky Hammer – 1000 pobrań
Technogadżet w liczbach