Nieinwazyjny glukometr od Movano jest coraz bliżej; firma testuje nowy SoC

Movano jest coraz bliżej stworzenia nowego gadżetu dla diabetyków. Firma testuje właśnie SoC, który pozwoli opracować nowy, w pełni nieinwazyjny glukometr.

Miliony diabetyków z całego świata od lat marzą o posiadaniu bezbolesnego, w pełni nieinwazyjnego glukometru, który nie wymaga używania igieł. Być może niedługo doczekają się takiego sprzętu, a zapewni im go firma Movano, która testuje obecnie nowy SoC (System-on-Chip), dzięki któremu powstanie nieinwazyjny glukometr.

Movano to startup specjalizujący się w biotechnologiach oraz technologiach medycznych, który ma już na swym koncie gadżet Movano Ring. Pod tą nazwą kryje się pierścień, który może mierzyć różne biomarkery w celu uzyskania danych dotyczących zdrowia użytkownika. Potrafi rejestrować temperaturę, saturację krwi itp. Teraz firma pracuje nad nieinwazyjnym systemem monitorowania poziomu cukru we krwi. Właśnie przetestowała swój najnowszy SoC, będący efektem czteroletnich prac rozwojowych i potwierdziła jego funkcjonalność. Kolejnym krokiem będą teraz badania kliniczne dotyczące prototypu urządzenia noszonego.

Nieinwazyjny glukometr zmierzy poziom cukru bez igieł

Movano zdołało zmniejszyć cztery układy scalone w jeden czujnik o architekturze wieloukładowej. Nowy SoC ma więc moc czterech chipów, a równocześnie jest bardzo kompaktowy, gdyż wymiary wynoszą 4 x 6,7 mm. To mniej niż procesor A15 Bionic, którego Apple zastosowało w iPhonie 13 Pro.

nieinwazyjny glukometr

SoC wykorzystuje częstotliwości radiowe mmWave do pomiaru odpowiednich biomarkerów. Mogą one służyć zarówno do nieinwazyjnych pomiarów glukozy, jak i do monitorowania ciśnienia krwi bez mankietu.

Firma opisuje swój produkt jako “najmniejszy w historii układ scalony (IC) z obsługą częstotliwości radiowych (RF), zaprojektowany specjalnie dla systemów monitorowania ciśnienia krwi lub glukozy“. Zapewnia przy tym, że układ jest niezwykle precyzyjny.

Kolejnym etapem prac rozwojowych nad technologią, jest wdrożenie czujnika do prototypowego systemu. Być może będzie to smartwatch, ale nie można też wykluczyć, że producent zintegruje układ z nowszą wersją pierścienia Movano Ring.

nieinwazyjny glukometr

Gdy nowy nieinwazyjny glukometr znajdzie się na rynku, ma być łatwo dostępny, tani, a także bardzo dokładny. Na razie nie wiadomo jednak ile może kosztować, a także kiedy pojawi się w sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że rywalizacja na tym polu jest bardzo zacięta i niektóre firmy twierdzą, że mają już takie monitory gotowe do wprowadzenia na rynek. Albo też wypuszczą je w ciągu maksymalnie dwóch najbliższych lat.

Źródło

You may also like...