Niewielki egzoszkielet ułatwi nam piesze wycieczki

Naukowcy z Harvardu opracowali przenośny egzoszkielet. Niewielkie urządzenie może wesprzeć nas podczas spacerowania oraz biegania, a jest przy tym całkiem wygodny i łatwy w transporcie.

Ludzki organizm ma duże ograniczenia i długotrwały wysiłek bardzo go męczy. Inżynierowie z całego świata pracują jednak nad technologiami, które znacznie rozszerzą jego możliwości. Mowa naturalnie o egzoszkieletach, dzięki którym możemy podnosić większe ciężary, zyskać na prędkości itp.

Naukowcy z Harvard Wyss Institute pochwalili się właśnie najnowszym projektem egzoszkieletu, którego można używać praktycznie na co dzień. Jest to przenośne i bardzo lekkie urządzenie zakładane na nogi i biodra, które wspomaga chodzenie. Na plecach znajdują się natomiast siłowniki oraz komputer kontrolujący pracę całego urządzenia.

Egzoszkielet potrafi samodzielnie wykryć przejście z chodu w bieg i odwrotnie, dostosowując wówczas siłę wspomagania. Dzięki temu urządzeniu wydatkowanie energii przez organizm jest znacznie zmniejszone, przez co użytkownik mniej się męczy. W czasie laboratoryjnych testów na bieżni, podczas spaceru udało się zmniejszyć go o 9,3%, natomiast podczas biegania o 4%

Egzoszkielet powstał w ramach programu Warrior Web realizowanego przez agencję DARPA. Cały zestaw waży łącznie 5 kg, a konstruktorzy zapewniają, że jego noszenie nie zaburza równowagi. Na razie technologia jest w fazie prototypu, więc nie wiemy kiedy będzie dostępna w sprzedaży. Ani też ile wyniesie jego cena.

egzoszkielet

Źródło: Wyss.harvard.edu

You may also like...