Niezwykły materiał schłodzi nas w gorące dni i ogrzeje w chłodniejsze

Naukowcy z Duke University opracowali niezwykłą tkaninę wyposażoną w automatycznie otwierane otwory wentylacyjne. Materiał może posłużyć do produkcji ubrań chłodzących latem.

Sportowy potrzebują specjalnych tkanin, które pozwolą im ćwiczyć w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, co jest szczególnie ważne latem, gdyż w ten sposób zapobiegają jego przegrzaniu. Naukowcy z Duke University opracowali jednak jeszcze ciekawszy materiał, który zapewni znacznie skuteczniejsze chłodzenie.

Stworzona przez nich tkanina posiada specjalne otwory wentylacyjne, które otwierają się po absorpcji potu. Materiał jej zasadniczo nylonem, który z jednej strony pokryto cienką warstwą srebra i wycięto w nim rzędy malutkich klapek. Gdy powierzchnia nylonu niepokryta srebrem wchłania wodą z potu, wówczas zaczyna pęcznieć. Powoduje to zwijanie się klapek, a tym samym otwieranie otworów wentylacyjnych. Gdy tkanina wyschnie, wówczas nylon kurczy się do pierwotnej objętości, co zamyka klapkę.

Materiał nie tylko chłodzi, ale pomaga też zatrzymać ciepło. Służy do tego warstwa srebra o grubości 50 nanometrów, która odbija ciepło pomagając utrzymać temperaturę gdy klapki są zamknięte.

Materiał może w przyszłości posłużyć do produkcji ubrań, zapewniających lepszą wymianę ciepła. Oczywiście nie będzie z niej szyta cała odzież, natomiast może być wykorzystany to stworzenia łat rozmieszczonych w strategicznych miejscach.

Podczas testów wykonano kwadratową łatkę 6 na 6 cm z klapkami o długości kilku milimetrów. Sprawdzian wykazał dość dużą efektywność wynalazku. W porównaniu z łatą wykonaną z mieszanki poliestru i spandeksu, wentylowana łata była o 16% cieplejsza przy zamkniętych otworach. Przy otwartych była natomiast o 14% chłodniejsza.

Na razie twórcy nowego materiału nie planują jego komercjalizacji, gdyż planują go udoskonalić. Pracują nad sposobami zmniejszenia klapek bez utraty funkcjonalności oraz chcą zastąpić srebro nanokompozytem. Pozwoli to wykonywać łatki w dowolnym kolorze.

materiał

Źródło

You may also like...