Nissan zablokuje smartfon w czasie jazdy

Japoński koncern Nissan zapowiedział nowe rozwiązanie, które nie pozwoli nam używać telefonu podczas prowadzenia auta. Jest nim specjalna klatka Faradaya, która nazywa się Nissan Signal Shield. Blokuje fale radiowe, więc nasz smartfon nie będzie działał.

Wielu kierowców używa telefonu podczas prowadzenia auta, mimo obowiązującego zakazu. Taka czynność potrafi mocno rozpraszać uwagę, więc istnieje dość znaczne ryzyko spowodowania kolizji.

W nowoczesnych modelach samochodów z górnej półki znajdują się na wyposażeniu systemy Android Auto oraz Apple CarPlay. W takich autach, nie stanowi to więc żadnego problemu. Smartfon bowiem integruje się z samochodowym systemem infotainment i można korzystać z wbudowanego zestawu głośnomówiącego. W tańszych modelach nie ma jednak takich udogodnień.

Nissan postanowił więc stworzyć rozwiązanie, które uniemożliwi rozmowy w czasie jazdy. Pomysł japońskiego koncernu nazywa się Nissan Signal Shield i jest typową klatką Faraday’a, blokującą wszelkie fale radiowe. Klatka znajduje się w podłokietniku i po włożeniu do niego smartfona, blokowany jest sygnał komórkowy, Bluetooth i WiFi.

Kierowca nie będzie więc mógł używać swego telefonu do prowadzenia rozmów, lecz jedynie do słuchania muzyki. Oczywiście otwarcie podłokietnika przywróci całą łączność, więc nie będzie problemów z ewentualnym wezwaniem pomocy w przypadku kolizji.

Nissan Signal Shield może zostać wykorzystany w nowym modelu Juke, choć na razie nie wiadomo kiedy taki system znalazłby się w tym aucie.

smartfon

Źródło: Nissan-europe.com

You may also like...