Nowa aplikacja FireEye do ochrony urządzeń mobilnych opartych na systemie Android
Firma FireEye Inc., lider w dziedzinie blokowania zaawansowanych cyberataków, poinformowała o wzbogaceniu platformy FireEye Mobile Threat Prevention (MTP) o aplikację FireEye Mobile Security. Dzięki tej rozbudowie przedsiębiorstwa będą mogły chronić urządzenia na platformie Android za pomocą mechanizmu FireEye Multi-vector Virtual Execution oraz chmury FireEye Dynamic Threat Intelligence.
Nowe rozszerzenia do platformy MTP zapewniają dynamiczną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem atakującym urządzenia mobilne, nie korzystając przy tym z tradycyjnych narzędzi opartych na sygnaturach. Ochrona ta dopełnia zabezpieczenia oferowane przez istniejące narzędzia do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Nowa aplikacja FireEye Mobile Security pojawi się na rynku pod koniec czerwca 2014 r.
“Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, w tym ich ochrona przed atakami typu APT, stanowi dziś główny problem z zakresu bezpieczeństwa, z którym muszą się zmierzyć przedsiębiorstwa. Jednak stosowane przez nie zabezpieczenia opierają się w znacznym stopniu na tradycyjnych metodach obrony” ― powiedział Manish Gupta, wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie FireEye. „Szacuje się, że ponad połowa pracowników z całego świata wykorzystuje dziś w pracy swoje telefony prywatne. W takiej sytuacji rozbudowana platforma Mobile Threat Prevention ułatwi przedsiębiorstwom ochronę ich danych przed zagrożeniami mobilnymi z wykorzystaniem zaawansowanych zabezpieczeń, z których jest znana firma FireEye”.
Platforma FireEye Mobile Threat Prevention, ukierunkowana na ochronę środowiska systemu Android, zapewnia administratorom i pracownikom wgląd w zagrożenia mobilne niebezpieczne dla ich sieci i urządzeń z poziomu jednej konsoli oraz zajmującej niewiele pamięci aplikacji uruchomionej w systemie Android. Działając w oparciu o model chmury hybrydowej i nie korzystając z sygnatur, aplikacja na platformie Android przeprowadza analizę aplikacji użytkownika w chmurze, a w efekcie nie pozwala na wyciek poufnych informacji pracownika poza siedzibę firmy na skutek działania złośliwego oprogramowania. Dzięki nowej aplikacji i narzędziom do zarządzania platforma FireEye Mobile Threat Prevention jest w stanie identyfikować w czasie rzeczywistym nieznane zagrożenia mobilne z wykorzystaniem analizy behawioralnej, blokować działania szkodliwych aplikacji oraz ostrzegać użytkowników i administratorów o podejrzanych aplikacjach.
„W miarę upowszechniania się w firmach technologii mobilnych prawdziwe zagrożenia będą się przesuwać w kierunku warstwy aplikacji i ich zabezpieczeń. Zwykła analiza zabezpieczeń wybranego urządzenia już nie wystarczy” ― napisał Tyler Shields, starszy analityk z firmy Forrester w raporcie badawczym tej firmy z października 2013 r. pt. „It’s Time To Level Up Your Mobile Application Security Program” (Pora na wprowadzenie bardziej zaawansowanego programu ochrony aplikacji mobilnych przedsiębiorstwa).
Rozszerzona platforma FireEye Mobile Threat Prevention oferuje obecnie między innymi następujące możliwości ochrony urządzeń i aplikacji przed zagrożeniami mobilnymi:
– Natychmiastowy dostęp do chmury FireEye Dynamic Threat Intelligence ― porównanie aplikacji z bazą wiedzy zawierającej ponad 2 mln przeanalizowanych wcześniej aplikacji z Google Play® i sklepów aplikacji innych producentów. Analiza ta pozwala określić tzw. ocenę poziomu zagrożeń (threat score) i szczegóły behawioralne na ich temat; możliwe jest także wykonanie takiej analizy zagrożenia w trybie „na żądanie”
– Uproszczone zarządzanie zagrożeniami stwarzanymi przez aplikacje ― szczegółowy wgląd w zainfekowane urządzenia, a także liczne opcje egzekwowania zasad bezpieczeństwa, w tym możliwość blokowania działania szkodliwych aplikacji.
– Połączenie analizy semantycznej, dynamicznej i behawioralnej ― kompleksowe, wykonywane na żądanie oceny zagrożenia stwarzanego przez nowo wprowadzone i niestandardowe aplikacje.
Platforma FireEye Mobile Threat Prevention zapewnia najskuteczniejsze w branży możliwości wykrywania szkodliwego oprogramowania mobilnego i zapobiegania stwarzanym przez to oprogramowanie zagrożeniom. Oferuje też wyjątkowo skuteczne, oparte na chmurze rozwiązanie do oceny zagrożenia stwarzanego przez aplikacje.
Źródło: Fireeye.com
Technogadżet w liczbach