Nowa technologia druku zmieni papier w inteligentne opakowanie

Technologia druku stworzona przez inżynierów Purdue University, pozwoli zmienić dowolny papier w klawiaturę lub inny rodzaj interfejsu człowiek-maszyna.

Na uniwersytetach całego świata nieustannie prowadzi się prace nad technologiami, które mogą w przyszłości zmienić świat. Wiele z realizowanych tam pomysłów bywa naprawdę rewolucyjnych, a jednym z nich jest wynalazek inżynierów z Purdue University.

Opracowano tam bowiem specjalną technologię druku, umożliwiającą zmianę dowolnego papieru lub kartonu w interfejs człowiek-maszyna. Innymi słowy, inżynierowie są w stanie zmienić zwykłą kartkę w klawiaturę komputerową lub inny rodzaj interfejsu umożliwiający komunikację z komputerowymi systemami.

Zespół opracował proces nadawania papierowi odporności na wodę, olej i kurz poprzez powlekanie go wysoko fluorowanymi cząsteczkami. Powstała w ten sposób omnifobowa powłoka, umożliwia drukowanie wielu warstw obwodów na papierze bez rozmazywania przewodzącego tuszu.

Innowacja umożliwia tworzenie pionowych czujników nacisku, które dzięki pozyskiwaniu energii z kontaktu z użytkownikiem, nie wymagają zewnętrznego zasilania. Technologia jest kompatybilna z konwencjonalnymi procesami drukowania na dużą skalę. Można więc łatwo i szybko ją wdrożyć, aby przekształcić opakowanie kartonowe lub papier w inteligentne opakowanie lub inteligentny interfejs człowiek-maszyna.

Technologia druku

Zespół opracował m.in., arkusze papieru, które można wykorzystać w interfejsach odtwarzaczy muzyki. Przy ich pomocy użytkownik może wybierać oraz odtwarzać utwory, a także ustawiać poziom głośności. To oczywiście tylko jeden z przykładów zastosowania tego rozwiązania, gdyż jest ich znacznie więcej. Można będzie również projektować inteligentne opakowania żywności, które dostarczą informacji na temat swej zawartości, informując czy nadaje się jeszcze do spożycia. Gdy natomiast kurier dostarczy nam paczkę, zamiast podpisywać odbiór, wystarczy przeciągnąć palcem po jej powierzchni.

Na razie autorzy wynalazku nie wiedzą kiedy technologia druku pojawi się w komercyjnych produktach. Uniwersytet szuka jednak firm, które byłyby zainteresowane licencją na nową technologię.

Źródło

You may also like...