Modularny reaktor atomowy zrewolucjonizuje produkcję energii

Firma NuScale opracowała pierwszy na świecie modularny reaktor atomowy. Pierwszy egzemplarz zacznie działać w drugiej połowie bieżącego roku.

W ostatnich latach więcej krajów stawia na zieloną energię, budując kolejne farmy wiatraków oraz solarne, dostarczające coraz więcej prądu. Niestety największą wadą energii odnawialnej jest to, że nie ma skutecznych sposobów jej magazynowania, które byłyby efektywne na dużą skalę. Dlatego wciąż najlepszym sposobem produkcji energii są elektrownie atomowe. A dzięki nowym projektom realizowanym na tym polu, mogą nim zostać jeszcze bardzo długo.

Modularny reaktor atomowy będzie zasilał nasze miasta

Firma NuScale opracowała modularny reaktor atomowy, który jako pierwszy na świecie otrzymał certyfikat amerykańskiej Urzędu Dozoru Jądrowego. Oznacza to, że konstrukcja spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, więc może być potencjalnie licencjonowana i wykorzystywana w różnych projektach związanych z energią.

Czym różni się nowy projekt od tradycyjnych elektrowni atomowych? Przede wszystkim rozmiarami. Jak możecie zobaczyć na poniższym rysunku poglądowym, reaktor jest dużym cylindrem o wymiarach 23 x 5 metrów i może produkować 50 MW elektryczności. A dzięki modułowej budowie jest przenośny i można go łatwo instalować.

Poza tym funkcjonuje jak typowy reaktor atomowy, a więc bazuje na uranowych prętach paliwowych, które podgrzewają wodę w ciśnieniowej pętli. Woda ta przekazuje swoją wysoką temperaturę do zewnętrznej pętli parowej przez wężownicę wymiennika ciepła. Wykorzystuje także pasywny system chłodzenia prętów paliwowych. Nie potrzebuje więc żadnych pomp zajmujących się chłodzeniem oraz innych ruchomych elementów niezbędnych do bezpiecznej eksploatacji.

50 MW energii z małej konstrukcji

modularny reaktor atomowy

Reaktor posiada też automatyczny system zarządzania ciepłem. Pręty kontrolne, które otaczają pręty paliwowe blokując neutrony i zatrzymując reakcję łańcuchową, są utrzymywane na miejscu przez silnik. W przypadku awarii zasilania lub wyłączenia awaryjnego, spadają na pręty paliwowe pod wpływem grawitacji. Z kolei specjalne zawory umożliwiają szybkie usunięcie z pętli wody pod ciśnieniem do próżni znajdującej się w dwuściennej konstrukcji reaktora. Ciepło odprowadza wówczas stalowa obudowa zanurzona w basenie chłodzącym,

Największą zaletą małej konstrukcji modułowej jest to, że każda jednostka zawiera mniejszą ilość paliwa radioaktywnego. Ma więc mniejszą ilość ciepła do pozbycia się w sytuacji awaryjnej.

W tej chwili nie wiemy kiedy NuScale zamierza rozpocząć instalację nowych reaktorów. Firma planuje jednak zrobić to już w drugiej połowie bieżącego roku.

Źródło

You may also like...