Nowatorska bateria ułatwi magazynowanie energii odnawialnej

Nowatorska bateria stworzona przez australijskich naukowców sprawi, że magazynowanie energii odnawialnej stanie się znacznie łatwiejsze. Ma bowiem aż 4-krotnie większą pojemność od typowego akumulatora litowo-jonowego.

Kryzys energetyczny sprawił, że potrzebne są technologie pozwalające produkować energię w dużej ilości oraz akceptowalnej cenie. Wydawałoby się, że najlepszym pomysłem są wiatraki oraz panele fotowoltaiczne. Są stosunkowo tanie, szybko się je instaluje i dostarczają energię od razu. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż nie jest w stanie produkować prądu w sposób ciągły.

Nowatorska bateria pomoże magazynować prąd z wiatraków

Potrzebne są więc technologie umożliwiające magazynowanie wytwarzanej energii, aby można ją było wykorzystać gdy ustanie wiatr i zajdzie Słońce. Obecnie do jej przechowywania stosuje się baterie stopionej soli, ze względu na ich względną przystępność cenową i łatwą dostępność materiałów. Ich wydajność jest jednak dość ograniczona.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney stworzyli jednak nowy typ baterii, który może ułatwić przechowywanie energii odnawialnej. Ich pomysł jest rozwinięciem akumulatorów stopionej soli. Nowatorska konstrukcja baterii sodowo-siarkowej oferuje czterokrotny wzrost pojemności energetycznej w porównaniu z typowym akumulatorem litowo-jonowym. Jest więc bardzo obiecującą technologią dla przyszłych systemów magazynowania energii w dużej skali.

Co prawda istnieją już podobne rozwiązania, opierające się na sodzie i siarki, które jednak wymagają sporych ilości energii. Trzeba bowiem zapewnić wysoką temperaturę elektrod, aby utrzymać elektrolit w stanie stopionym. Poza tym takie baterie mają krótki cykl życia oraz ograniczoną pojemność, co utrudnia ich wykorzystanie w zastosowaniach komercyjnych.

Naukowcy z Australii opracowali jednak technologię oferującą lepsza wydajność w temperaturze pokojowej. Efektem ich badań jest bateria sodowo-siarkowa o dużej pojemności 1017 mAh g-1, osiąganej w temperaturze pokojowej. Jest ona około czterokrotnie większa niż w przypadku baterii litowo-jonowej. Istotne jest również to, że akumulator nie tylko wykazuje dużą stabilność, ale po 1000 cykli ładowania zachował około połowę swej pojemności. Może więc nadawać się do magazynowania energii z dużych farm wiatrowych oraz solarnych.

Na razie wynalazek wymaga jednak dalszych badań, gdyż naukowcy przetestowali na razie technologię w baterii pastylkowej. Teraz pracują nad większymi jej wersjami, mając nadzieję na rychłą komercjalizację technologii. Gdybyście chcieli dokładniej zapoznać się z ich badaniami, to znajdziecie je w magazynie Advanced Materials.

Nowatorska bateria

Źródło

You may also like...