Nowatorska bateria sposobem na tanie magazynowanie odnawialnej energii

Naukowcy z MIT opracowali technologię, która pozwoli taniej magazynować energię w przepływowych akumulatorach. Ich nowatorska bateria podniesie efektywność systemów produkcji energii odnawialnej.

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że coraz więcej osób interesuje się montażem własnych systemów produkcji prądu z wiatru lub promieni słonecznych. To mogłaby być najlepsza recepta na rosnące rachunki za energię, gdyby nie problem z magazynowaniem wytwarzanego prądu. Obecnie przesyłany jest bowiem do sieci, zaś posiadacz fotowoltaiki może go następnie odkupić po nieco niższej cenie.

Nowatorska bateria MIT

Są to jednak dodatkowe koszty. Dlatego przydatnym rozwiązaniem są domowe magazyny energii, które produkuje m.in., Tesla, Mercedes, Huawei oraz LG Chem, mogące zmagazynować od kilku do kilkunastu kWh. Są jednak bardzo drogie, gdyż ich wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Lepszą propozycją, jeśli chodzi o magazynowanie energii odnawialnej, mogą być akumulatory przepływowe. Są bowiem elastyczne, skalowalne i znacznie tańsze niż litowo-jonowe. Urządzenia te przechowują swoją energię w cieczy znajdującej się w dwóch zbiornikach. Zbierają ją lub uwalniają, gdy ciecze przepuszczają jony przez specjalną membranę, która zamienia energię chemiczną w energię elektryczną.

Największym atutem tego rozwiązania jest skalowalność. Ponieważ pojemność magazynową systemu można bowiem podnieść, zwiększając rozmiar zbiorników, a tym samym ilość ciekłego elektrolitu, jaką mogą one pomieścić. Dzięki temu akumulatory przepływowe mogą być sposobem na przechowywanie ogromnych ilości energii odnawialnej przy stosunkowo niskich kosztach. Ich zaletą jest również to, iż mogą przechowywać energię przez bardzo długi czas. Przerwy w produkcji prądu spowodowane brakiem wiatru lub słońca, nie stanowią już problemu.

Naukowcy od lat starają się ulepszyć akumulatory przepływowe i pewien postęp na tym polu udało się osiągnąć badaczom z MIT. Opracowali bowiem nowatorski materiał elektrodowy o konsystencji zbliżonej do melasy, który można zintegrować z półstałą baterią, aby tanio przechowywać energię odnawialną. Formuła składa się z mieszanki zawierającej zdyspergowane cząstki dwutlenku manganu (MnO2) z dodatkiem przewodzącym prąd w sadzy. Podczas pompowania mieszaniny do zbiorników w kierunku membrany, sadza reaguje z przewodzącym roztworem cynku. To powoduje przekształcenie energii chemicznej w elektryczną.

Tańsze przechowywanie energii

Testy wykazały, że nowa technologia przewyższa efektywnością typowe akumulatory przepływowe, a także litowo-jonowe. System jest nie tylko tańszy, ale też można go skalować, dostosowując do określonych potrzeb.

Zespół zamierza kontynuować prace rozwojowe nad nowatorskim systemem baterii. Wprowadzenie go na rynek zajmie jednak trochę czasu.

nowatorska bateria

Źródło

You may also like...