Nowatorska technologia pozwala widzieć przez chmury i mgłę

Naukowcy ze Stanford opracowali urządzenie pozwalające widzieć przez chmury i mgłę. Technologia może znaleźć zastosowanie w autonomicznych pojazdach, jak również w eksploracji kosmosu.

Współczesne urządzenia wizyjne spisują się doskonale jedynie wówczas, gdy nic nie przesłania im widoku. Wystarczy jednak trochę dymu lub mgły i nie są już w stanie zobaczyć co się za nimi znajduje. Dzięki wysiłkom naukowców ze Stanford, już wkrótce przestanie to być przeszkodą.

Badacze opracowali bowiem urządzenie, które może widzieć przez mgłę lub chmury. Opracowana przez nich technologia wykorzystuje technikę podobną do stosowanej w pojazdach autonomicznych. Dzięki wysoce wydajnemu algorytmowi stworzonemu przez naukowców, ma jednak znacznie większe możliwości.

Algorytm potrafi bowiem rekonstruować trójwymiarowe ukryte sceny na podstawie ruchu pojedynczych cząstek światła, zwanych fotonami. Podczas testów system z powodzeniem zrekonstruował kształty przesłonięte kawałkiem pianki o grubości jednego cala.

System łączy laser z niezwykle czułym detektorem fotonów, aby rejestrować padające na niego światło laserowe. Fotony przechodzące przez piankę, uderzają w obiekt ukryty za nią i wracają z powrotem przez piankę, gdzie wychwytuje je detektor. Algorytm zastosowany w systemie wykorzystuje oprogramowanie do śledzenia tych fotonów, w celu rekonstrukcji ukrytego obiektu w 3D.

Naukowcy potwierdzają, że ich wynalazek nie jest pierwszym systemem umożliwiającym ujawnianie ukrytych obiektów. W przeciwieństwie do innych rozwiązań nie ma jednak takich ograniczeń. Konkurencyjne systemy wymagają bowiem informacji o odległości obiektu, tymczasem technologia naukowców ze Stanford nie potrzebuje tego.

Zastosowania tej technologii mogą być bardzo szerokie. Najbardziej oczywistym są autonomiczne samochody, które będą lepiej widzieć podczas mgły lub śnieżycy. Kolejnym zastosowaniem jest eksploracja kosmosu. Technologia pozwoli satelitom w obrazowaniu powierzchni planet w zamglonej atmosferze oraz spowitej chmurami.

Stanford

Źródło

You may also like...