Sony szykuje nowe PlayStation 5 bez wbudowanego napędu optycznego

Sony pracuje nad nowym modelem PlayStation 5, który pojawi się w przyszłym roku. Sprzęt będzie miał modularną konstrukcję i otrzyma odłączany napęd optyczny płyt Blu-ray.

Konsola PlayStation 5 oferowana jest obecnie w dwóch wariantach. Standardowy model posiada wbudowany napęd płyt optycznych, umożliwiający korzystanie z gier kupowanych w fizycznych sklepach. Oprócz niego jest też dostępna wersja cyfrowa, która takiego napędu nie posiada na wyposażeniu. Jej użytkownicy muszą więc korzystać z gier w wersjach cyfrowych, pobierając je z internetu.

To drugie rozwiązanie ma swe zalety i wady. Zaletą jest niższa cena konsoli, zaś wadą jest konieczność posiadania większego dysku do trzymania wszystkich gier i szybkiego łącza internetowego.

PlayStation 5 z odłączanym napędem

W przyszłym roku Sony zamierza jednak wprowadzić do sprzedaży zupełnie nowy model PlayStation 5, który całkowicie rozwiąże ten problem. Według najnowszych doniesień, konsola będzie miała odłączany napęd optyczny, podpinany do konsoli za pośrednictwem znajdującego się z tyłu portu USB-C.

Napęd może być dołączany do sprzętu lub też sprzedawany oddzielnie, więc każdy użytkownik może samodzielnie zdecydować, czy chce z niego korzystać. Sony zadba przy tym o wygląd sprzętu. Dlatego zaprojektuje napęd w taki sposób, aby stapiał się z obudową w jedną całość.

Na ten moment nie wiadomo, czy zewnętrzny napęd będzie kompatybilny z PS5 Digital Edition. Trudno więc powiedzieć, czy jej użytkownicy będą mogli go kupić i normalnie korzystać z gier wydawanych na fizycznych nośnikach. Nie powinno to być jednak zbyt trudne, bo o ile sama konsola na to pozwoli, to używanie napędu umożliwi aktualizacja oprogramowania.

Taka opcja byłaby z pewnością bardzo korzystna dla fanów marki i mogłaby zwiększyć sprzedaż cyfrowej edycji sprzętu. Obecnie nie cieszy się on bowiem zbyt dużym zainteresowaniem. Niewykluczone, że w ten sposób Sony może całkowicie zrezygnować z wersji Digital Edition.

Napęd to nie jedyna zmiana, którą szykują graczom inżynierowie japońskiego koncernu. Firma planuje również zaprojektowanie nowej obudowy o nazwie “Chasis D”. Na tym jednak modyfikacje się zakończą, gdyż podzespoły konsoli pozostaną bez zmian. Możemy więc oczekiwać tego samego procesora oraz innych komponentów.

Nowe PlayStation 5 miałoby pojawić się na sklepowych półkach we wrześniu przyszłego roku. Jeżeli jednak nie chcecie czekać na nowy model, to na tej stronie możecie zakupić w przystępnej cenie obecną wersję konsoli.

PlayStation 5

Źródło

You may also like...